- Pereme jen skutečně nečisté věci a automatickou pračku spouštíme, když máme plný buben prádla, pereme při nižších teplotách.

- Používáme prací prostředky bez fosfátů, aby naše povrchové vody neobsahovaly nadbytek živin (fosforu) a aby rok co rok nepokrýval vodní plochy zelený povlak sinic, vyvolávající alergické reakce. Nepoužíváme prací prostředky, které obsahují pomocné látky (jako sole, jež nemají pro praní žádný význam a zbytečně zasolují povrchové vody). Pokud se ve Vašem obchodě tyto prostředky neprodávají, žádejte prodejce o nápravu. Používejte prací prášky stavebnicového systému, které se skládají ze základního pracího prášku, změkčovadla, a bělícího prostředku.

- Pro ruční praní jsou vhodné mýdlové prací prostředky. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné.

- Správně dávkujeme. Dávkování prášku závisí na tvrdosti vody, kterou vám sdělí správce vodovodu. Prací prášek dávkujte dle tvrdosti vody.
V naší republice je ve vodovodech obvykle voda měkká, pro kterou stačí nejnižší doporučovaná dávka. Vždy použijte odměrku. Většina výrobců uvádí dávkování v mililitrech, běžná dávka je 200 až 220 ml, tj. cca 100g. Pamatujte: Je zbytečné prádlu přilepšovat vyšší dávkou prostředku. Prášek, který je v pračce navíc, stejně už nic nevypere. Vhodné je dávkovat prášek přímo do bubnu, například v jemném kapesníku. Tehdy je možno dávku snížit o třetinu.

- Vyhýbáme se avivážním prostředkům, které čistotu prádla neovlivní (stejně jako bělidla) a z odpadních vod se těžce odbourávají. Aviváž lze nahradit octem. Je totiž dobře odbouratelný a neutralizuje zbytky tenzidů. Je použitelný zejména pro kojenecké prádlo.

- Nepředepíráme. Chceme-li dobře vyprat silněji zašpiněné prádlo, předem jej namočíme, než abychom zvyšovali dávky pracích prášků. Rovněž skvrny předem odstraníme např. citronem či žlučovým mýdlem, které lze koupit v drogeriích Doporučujeme používat např. prací prášky Palmex color síla, Palmex modrá síla, Persil color power, Persil green power, Perwoll color magic, Rex blue power, Rex color, Permon - kompaktní prací prostředek, Sensa (český výrobek, firma Dedra, navíc netestovaný na zvířatech).

- Při nákupu pračky vybírejte přístroj s nízkou spotřebou elektřiny a vody. Nejlepší spotřebiče mají třídu A. Neperte v době energetické špičky.

Více na stránkách:Ekologické praní.