Podle všech informací, které se mi podařilo sehnat, se v současné době výrobě či prodeji biooblečení nikdo cíleně nevěnuje. Světlou výjimkou je server biobaby.cz, který nabízí biooblečení pro miminka, které se dováží ze zahraničí.

Od ing. Jana Dvorského, ředitele KEZu (Kontrola ekologického zemědělství), jsem se dozvěděl, že zákon o ekologickém zemědělství řeší jen potravinářskou produkci, kam přírodní textilie logicky nespadají. Podle Dvorského se biooblečení v Česku pravděpodobně neprodává a pokud ano, bude patrně bez záruky, že splňuje podmínky ekologického zemědělství. KEZ podle Dvorského chystá ve spolupráci s IFOAM (International Federation of Organics Agriculture Movements) certifikaci nepotravinářských produktů podle Basic standards, ale vše je zatím jen ve stadiu příprav. Pan Dvorský mi dal kontakt na paní Annu Dědovou, která ekologicky chová ovce a sama zpracovává jejich vlnu a plete z nich svetry.

Ekofarma Tůmovi Dědov 78 54957 Teplice nad Metují telefon 447 581 327

Podle Renaty Osladilové z PRO-BIA, svazu ekologických zemědělců, tento druh zboží v Česku k dispozici není, přestože v zahraničí je běžně dostupný. Jako příklad uvádí zásilkový obchod Hess Natur či firmu Remai AG. Takže pokud sháníte biooblečení pro miminka, můžete využít služeb webu biobaby.cz, pokud chcete oblečení pro dospělé, zkuste kontaktovat nějakého biozemědělce (viz dotaz 124 Kde sehnat ekologicky chovaná kuřata?, kde je seznam ekozemědělců), zda zpracovávájí vlnu z ovcí nebo rostlinu jako len či konopí. Jinak zatím nezbývá, než si po oblečení s logem BIO dojet do zahraničí.

Zdroj