1. Mají se zhora (na půdě) tyto mezery zatěsnit (uzavřít) skelnou vatou nebo montážní pěnou? Rozhodně to neuškodí, navíc (pokud je mezera na větší části plochy stěny alespoň 5 cm široká), by stálo za úvahu ji i vyplnit nějakým izolačním materiálem - zafoukat celulozová vlákna (CLIMATIZER), zasypat drtí pěnového polystyrenu (PS) nebo granulovanými minerálními vlákny a pod. 

2. Kam, jaké a proč těsnění a jestli, kam a proč izolační dvojsklo? Těsnění na vnitřní křídla, aby se zabránilo vnikání vlhkosti do prostoru mezi okny a její kondenzaci na vnějších sklech. V mém případě se dobře osvědčilo silikonové těsnění do frézovaných drážek (např. EUROSTRIP a pod.). Na vnější křídla je možné dát nějaké prodyšné nalepovací těsnění, spíše aby se do prostoru mezi okny neprášilo. Já jsem zdvojoval vnější sklo, někde jen přidáním sklenění tabule, jinde vsazením izolačního dvojskla ve speciálním rámečku. Někdo zasazuje dvojsklo do vnitřního okna, já se domnívám, že lepší je mít tepelnou izolaci co nejblíže k vnější straně zdi zmenšuje se tepelný můstek kolem rámu). Navíc, když v zimě otevřete vnitřní dvojsklem zasklené křídlo (např. při větrání), tak na chladném vnějším skle vlhkost namrzne a je pak nějakou dobu špatně průhledné. 

3. Stropy u půdy jsou sádrokartonové na dřevěných trámech, přikrytých prkny kvůli schůdnosti. Mezi je izolace z vaty 100 mm. Stačí tato síla nebo je lépe izolaci např. zdvojnásobit? Pokud je to technicky dobře proveditelné, tak zdvojnásobit - vyplatí se to. 

4. Některé obytné přístavky mají sílu zdiva jen 30 cm. Jakou přídavnou izolaci použít? Pokud jsou suché a uvnitř není nějaký významný zdroj vodní páry (koupelna, kuchyně), tak vyhoví vnější tepelná izolace z nalepovaných desek pěnového PS o tloušťce 10 až 15 cm (já jsem dával na 45 cm stěnu z plných cihel 12 cm PS). Pokud je třeba zajistit lepší odvod vodní páry ze zdi, tak lze použít desky z minerální vaty místo PS. Stěny z opuky okolo 1 metru tloušťky zaizolujte také alespoň 10 cm PS.

Zdroj: Ekolist -  Zelená domácnost