V současné době u nás vyrábí stavební slaměné desky firma Ekodesky Stramit s.r.o., Jedousov, 535 01 Přelouč.
Telefon: 466 972 421, fax:466 972 602, mobil:777 321 385, e-mail: info@ekopanely.cz

Podle informaci firmy Ekodesky Stramit s.r.o se panely vyrábějí lisováním obilné slámy za vysokého tlaku a teploty ve speciálním tvářecím zařízení bez použití jiných přísad. Pro dosažení požadované povrchové úpravy se toto jádro polepí recyklovaným papírem. Všechny materiály použité ve výrobě jsou ekologicky zcela čisté a mají navíc svůj původ v obnovitelných přírodních zdrojích.

Panely se dají použít namísto klasických pevných příček z cihel, silikátů, sádrokartonu či jiných stavebních materiálů, lze je použít také jako mobilní dělící stěny za použití speciálních povrchů a rámovacích systémů. Panely lze použít také jako podhledy s trvalým zatížením břemeny, hodí se též pro podvěšené podhledy, kde je vyžadován nad tímto podhledem servisní přístup.

Dalším použitím ekopanelů jsou pochůzné střechy, které zároveň slouží jako další tepelná a zvuková izolace. Pro zabezpečení kompletní odolnosti proti povětrnostním vlivům je třeba následné pokrytí klasickými střešními krytinami.

Ekopanely jsou také velmi zajímavou alternativou klasického vnitřního obložení výrobních hal, zateplených skladů a ostatních průmyslových objektů. Umožňují použití různých povrchových úprav a navíc opět nabízejí dodatečnou tepelnou a zvukovou izolaci.

Mezi podstatné vlastnosti těchto panelů patří jejich nehořlavost. Panel neobsahuje dostatek kyslíku na to, aby podporoval hoření. Od ostatních stavebních panelů se liší tím, že neobsahuje žádná další adhesiva, pryskyřice, alkoholy, terpentýny či jiné chemikálie uvolňující hořlavé výpary.

Standardní ekopanely jsou vyráběny v délce 2 600 mm. Na zakázku je možno vyrobit ekopanely v délkách od 1 500 do 3 600 mm. Standardní šíře vyráběných ekopanelů je 1 200 mm. Standardní tloušťka vyráběných panelů je 60 mm. Hmotnost standardního 60 mm silného ekopanelu je od 20,5 do 27,5 kg/m2. Hmotnost standardního panelu 2 600 x 1 200 x 60 mm je cca 74 kg. Ekopanely jsou vyráběny s hustotou 398 kg/m3. Nicméně výrobní technologie umožňuje výrobu s hustotou od 338 kg/m3 (pro nejlepší tepelnou izolaci) do 441 kg/m3 (pro nejlepší zvukovou izolaci). Standardní ekopanel tloušťky 60 mm nemá tepelnou vodivost větší než 0,113 W/mK a tepelný odpor R=0,5799 mm2/kW.

Standardní ekopanel snižuje hladinu zvuku z jedné na druhou stranu v průměru 27 dB a to v širokém frekvenčním rozsahu. V případě poštukovaného ekopanelu snižuje o 30 dB v rozsahu 100 - 3 200 Hz.

Ekopanel bez deformace snese zatížení 981,3 MPa. Ekopanely mohou být použity jako samonosné příčky a externí zdi bez konstrukčních rámů. Mají dostačující pevnost pro použití jako zakrytí pochůzných střech, po kterých je ihned po položení možno chodit. Napětí v tahu za ohybu 0,1603 MPa.

 

Zdroj: Ekolist -  Zelená domácnost