Izolace z bavlny se provádí připevněním na izolovanou plochu. Provádí se úprava boraxem proti hořlavosti. Bavlna je přírodní materiál, problém však může nastat v boraxu.
BORAX
Pokus vědců prokázal, že Borax působí intenzivně v místě kontaktu s látkou, působí na kůži, která pod jeho vlivem hnisá ze sebemenší příčiny, nebo se stává ložiskem vyrážky hlavně puchýřovité. Dále působí na nervový systém, kde vyvolává: přecitlivělost na náhlé a ostré zvuky. Borax je také přísada jídla v některých zemích (to je zakázáno ve Spojených státech), s E číslo E285. Jeho použití je podobné soli a to ve Francii a iránském kaviáru. Přes jeho použití jako insekticid a reputace jako jed, LD50 jedovatost boraxu je okolo stejná jako to stolní soli (oba jsou kolem 3,000 mg/kg hmotu těla).
BAVLNA
Na trh jsou dodávány rohože, pletence, proužky, vaty i volně sypaná bavlna. Izolační vlastnosti jsou dobré, bavlna je schopná vstřebávat vlhkost. Bavlna je vhodná k několikanásobnému použití. Při kompostování ale může dojít k vyluhování boraxu. Bavlna splňuje ekologické kritéria, není ale místně dostupná, což znamená dlouhý dopravní řetězec a určitou zátěž životního prostředí z toho plynoucí. Při pěstování bavlny se také spotřebovává velké množství pesticidů.