V období na konci září či začátkem října by mladí ježci měli dosahovat váhy 700g. To je váha, při které je ježek schopen bez jakýchkoli problémů přezimovat. Jsou však ježčí mámy, které své mladé přivedou na svět až v září. Tato mláďata by bez naší pomoci asi těžko přežila zimu. Po narození váží zhruba 50 - 60g a to je desetkrát méně než by měli mýt v době, kdy se připravují na přezimování.

Pokud se Vám stane, že najdete hnízdo s takhle malými ježečky, kteří ještě nemají tvrdé bodliny, tak než je odnesete domů vyčkejte na místě tak dvě hodinky, jestli se náhodou nevrátí jejich matka. Pokud se tak stane, ježečky rozhodně nechte na místě, ale rodinku přikrmujte podle jídelníčku který je níže.

Jestliže se ale nezodpovědná ježčí matka nemá k návratu, jsou zde dvě možnosti jak ježkům pomoci. Pokud se rozhodnete svěřit ježky do rukou odborníků, určitě se vám budou hodit tyto kontakty: 222 516 115, 222 511 496, info@csop.cz. Jedná se o kontakty na centrálu Českého svazu ochránců přírody. Tato organizace provozuje po celé republice síť záchranných stanic a spolupracuje s dobrovolníky, kteří se doma starají i o desítky ježků. Na uvedených kontaktech vám sdělí informace o nejbližší záchranné stanici či dobrovolníkovi.