Lze proti nim sice použít postřik, ale ten je jedovatý, a tedy velmi drastický jak k přírodě, tak k lidem. Proto je lepší pokusit se proti nim bojovat biologickou nebo mechanickou cestou.
Některé druhy slimáků jsou škodlivější než jiné. Větší druhy slimáků se živí houbami a odumřelým organickým materiálem a neobtěžují rostliny. Starosti však způsobují o něco menší hnědé nebo černé druhy. Některé z nich žijí pod zemí a těžce se chytají. Na povrch vylézají jenom v létě, a to převážně v noci. V tomto čase je třeba proti nim zasáhnout.
Tradiční metody jsou i v tomto případě jedny z nejúčinnějších. Při večerní nebo noční obchůzce zahrady "šneky" posbírejte a zlikvidujte. Takto se dá počet slimáků zredukovat. Jiný trik spočívá v tom, že okolo napadených rostlin nasypeme vápno nebo saze. Slimáci se takovéto vrstvě vyhýbají a rostliny nechají na pokoji. Pokud však máte kyselomilné rostliny, vápno neaplikujte, i přesto že tenká vrstva vápna by neměla podstatně zvýšit pH. Při dešti tato metoda není účinná.
Další odpuzující metodou je použití umělohmotných lahví s odřezaným dnem a nebo zavářkových sklenic. Těmito nádobami rostliny přikryjeme a tím zabráníme přístupu slimáků. Pro větší rostliny je třeba použít větších nádob, ale většinou je potřeba chránit jen malé rostlinky, jelikož větší se už s napadnutím slimákem vyrovnají.
Dobré je také přilákat do zahrady ježky, ptáky, žáby a ropuchy, pro něž jsou slimáci opravdovou lahůdkou.

Zdroj: Ekolist -  Zelená domácnost