Labutě se mohou krmit pečivem, které má být staré a neslané. Labutím prý chutnají i odřezky masa, obiloviny či boby. Nesmí však dostávat zbytky nebo odpady z kuchyně, tedy žádná kořeněná či zkažená jídla! Nesmí také žluklý tuk nebo tukové pečivo.

 Pro labutě je prý úplně nejideálnější potravou potrava rostlinná jako ječmen, pšenice spolu s příměsí zeleného krmeni (jemná tráva, okřehek, vodní rostlinstvo apod.).

Pokud se jim dává pečivo, tak pouze v menším množství a rozhodně ne čerstvé - např. chleba či rohlíky je nutné nejdříve nechat usušit a potom tvrdé rozmočíme ve vodě. Nerozmočené pečivo může labutím podráždit krk. Pečivo v žádném případě nesmí být plesnivé!!

V přírodě pak labutě konzumuji kromě velké části rostlinné stravy též různé vodní plže a mlže.

Občas se objevují informace, že by se labutě neměli krmit na stojatých vodách, aby si nezvykli na snadný zdroj potravy a v zimě pak třeba na rybníku nepřimrzly. Pokud nemají labutě dostatek potravy, odletí z rybníka někam na své zimoviště - většinou je jím nějaká větší řeka. (Berounka, Vltava, Otava...apod.). Pokud je lide krmí i během zimy, tak se labutě k přestěhování moc nemají, ale pokud jsou zdravé a voda začne zamrzat, nakonec odletí. Zůstanou jen slabší jedinci, kteří mají většinou nějaké vnitřní parazity a potřebují odčervit (přípravek na předpis od veterináře). K ledu přimrznou opravdu zřídkakdy. Musí být opravdu veliké mrazy trvající několik dní a i tak se to stává jen náhodně. 

Zdroj: Ekolist po drátě