Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Seriál "Opeřenci na výsypkách": moták a moták

Seriál "Opeřenci na výsypkách": moták a motákVyvěšeno: 26. 2. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 15-2023

Seriál "Opeřenci na výsypkách": moták a moták

Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.

 

Moták pochop (Circus aeruginosus)

P8241924-ORF_DxO_DeepPRIME-2.jpgMoták pochop je tažný druh, který na zimoviště v jižní Evropě a Africe odlétá v srpnu až říjnu a vrací se během března a dubna. Pochopové preferují otevřenou krajinu, pro hnízdění si vybírají rákosové porosty nebo polní kultury. Na výsypkách Severočeských dolů, dolů Bílina se pravidelně vyskytuje několik párů, které zde i pravidelně hnízdí. Hnízdí vždy v blízkosti vody.

U motáka pochopa je zajímavý let. Při námluvách samec vylétá vysoko do oblak, aby se pak vzápětí snášel ke své družce na zem, přičemž staví křídla do polohy široce otevřeného písmene „V“. Za letu, rovněž v období toku, předvádí často akrobatické kousky. Pří slídění po kořisti létá nad krajinou nízkým, značně neurovnaným až potácivým letem, který mu umožňuje vyhledávat potravu na zemi i ve vodě. 

 

Moták pilich (Circus cyaneus)

P2102210-ORF_DxO_DeepPRIME.jpgDobrým rozpoznávacím znakem motáka pilicha je bílý kostřec, který má nejen modrošedý samec, ale i hnědá skvrnitá samice. Tak jako ostatní motáci létá poněkud pomalu a kymácivě, přestože je jinak obratným letcem. Má poněkud nápadně delší křídla, na koncích zakončena čtyřmi letkami, prsty.

V našem okolí se s pilichem setkáváme více v zimě, kdy do naší oblasti přitahují ptáci, jejich hnízdiště se nachází na severu Evropy. U nás hnízdí jen výjimečně. Loví pouze na zemi a to hraboše, drobné ptáky, menší savce, obojživelníky a větší hmyz. Zajímavostí je, že se při lovu orientují sluchem. Přes den a někdy i večer až do setmění létají nízko nad terénem (polem nebo loukou), často mění směr letu.


 

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Josef Horák

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 16. 02. 2023 12:30