Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.
Holub hřivnáč (Columba palumbus)
Tento největší druh holuba k nám přilétá již v polovině února, zpravidla ze Středomoří nebo jižní Evropy. Brzy po příletu vytváří páry a hnízdí. Hnízda kromě přirozeného prostředí, jakým je les všeho druhu, osidluje a staví hnízda v blízkosti lidských stavení, v městských parcích, zahradách, hřbitovech apod.
V ČR hnízdí prakticky na celém území, na území Severočeských dolů, výsypek i vnitřních prostorů dolů Bílina pravidelně hnízdí pravidelně. Na jaře je často slyšet kromě poměrně drsného vrkání i jeho tleskání křídly, kdy při svatebním letu stoupá strmě vzhůru, aby se pak v kulminačním bodě překlopil a klouzavým letem slétl dolů nedaleko samice. Za letu jsou zřetelně vidět jeho bílé pruhy na křídlech, čímž jej spolehlivě můžeme odlišit od ostatních holubů.
Holub doupňák (Columba oeans)
Holuba doupňáka podle čtyř základních rozpoznávacích znaků, celkově jsou šedí, v oblasti hrudi a prsou šedá barva přechází do barvy starorůžové nebo vínové, na stranách krku má celenou měnivou skvrnu, mají žlutý zobák a na křídle černý pruh, který není dokončený, tedy nepřechází přes celé křídlo. Od jeho příbuzného holuba hřivnáče jej bezpečně rozeznáme podle chybějící bílé skvrny na krku a chybějící bílé skvrny na svrchní straně křídel, tzv. zrcátek, které jsou u hřivnáčů dobře vidět za letu.
Holub doupňák miluje krajinu s nevelkými, avšak hojnými lesy, ve kterých nachází dostatek doupných stromů. Především v bučinách. Jejich dutiny totiž potřebuje k hnízdění. Nakonec díky svému způsobu hnízdění přišli tito holubi ke svému druhovému jménu. A právě nedostatek dutin způsobil, že se s holubem doupňákem setkáváme stále vzácněji a že patří mezi ohrožené a chráněné druhy. Bohužel v našich lesích není pro doupné stromy, a tudíž i doupňáky „místo"… Nevhodné lesní hospodářství má na svědomí, že se kdysi hojný holub stal vzácností. Od září do října odlétají doupňáci v hejnech na zimoviště v jihozápadní Francii. Někteří pokračují ještě dále do Španělska a severní Afriky.
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30