Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.
Polák velký (Aythya ferina)
Poláka velkého je možné zahlédnou poměrně snadno, obývá větší a hlubší stojaté vody. Jen výjimečně je sám, zpravidla se zdržuje v hejnech, a to nejen vlastního druhu, ale i jiných druhů kachen. Snadno jej od ostatních rozeznáme, zejména pak ve svatebním šatě, podle poměrně velké, červenohnědé hlavy s jasně červeným okem. Jedná se o potápivý druh kachny. Před potopením vždy nadskočí a hlavou napřed zmizí pod vodní hladinou. Ve vodě takto vyhledává měkkýše, vodní rostliny, chytá malé druhy rybek a malých obratlovců. Vyskytuje se na velkém území Evropy a Asie, preferuje rozsáhlejší a hlubší typy stojatých vod. Je převážně tažný, evropští ptáci se na zimu shromažďují zejména v jižní a západní Evropě. Společně s polákem chocholačkou je nejpočetněji zastoupeným polákem.
Na území České republiky pravidelně a hojně hnízdí a často zde přetrvává i v zimním období. Ani Severočeské doly, doly Bílina nejsou na svých územích, co se týče a výskytů poláků velkých výjimkou.
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2023 poláka velkého - více informací.
Čírka modrá (Anas querquedula)
Čírka modrá je rozeznatelná od jiných druhů kachnovitých podle velmi výrazného nadočnicového bílého pruhu, přední část těla je hnědá, na bocích je bělavá a u samců si pak můžeme všimnout ozdobných per, která jsou umístěna na hřbetě a směřují směrem dozadu a šikmo dolů. Samice je zbarvena mnohem nenápadněji, tak jak je tomu u kachnovitých obvyklé. Rozšířená je na většině Evropy a navazující široký pruh středem Asie. Jedná se o tažný druh se zimovišti v Africe mezi Saharou a rovníkem, východní populace zimuje v jižní Asii.
V České republice čírka modrá pravidelně přetahuje a v malém množství i hnízdí. Hnízdí především v nížinách, maximálně pak do 670 m n.m. Na vodách ležících na Severočeských dolech, dolech Bílina, lze čírku modrou zahlédnout. Hnízdění však nebylo ještě potvrzeno.
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30