Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Sucho – jak na něj?

Sucho – jak na něj?Vyvěšeno: 18. 7. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 65-2023

global-g4d1fb3c76_640.jpgSucho – jak na něj?

Sucho je jedním z projevů globální změny klimatu. Ač se jedná o dočasný a přirozený jev, dlouhodobě může vést k nedostatku vody. Problém nastává tehdy, kdy požadavky na užívání vodních zdrojů přesahují jejich přirozenou obnovitelnost. Měnící se přírodní podmínky spolu se změnami socioekonomických poměrů vedou k rostoucímu tlaku na spotřebu vodních zdrojů, a ty v mnoha případech již nedostačují našim potřebám. Možná si říkáte, že nám přece jen často prší a kolem sebe vídáme dost luk a polí, které mohou potencionálně vodu zadržet. Proč se tedy sucho stává tak frekventovaným tématem?

Dle dlouhodobých statistik Českého hydrometeorologického ústavu zůstávají v ČR srážky přes značné roční výkyvy na zhruba stejné úrovni, zatímco průměrná teplota stoupá. Za posledních šedesát let se zvýšila o dva stupně Celsia, což také zvýšilo ztrátu vody vypařováním. Na konci rovnice je tedy ubývání vody v krajině.

S globálním oteplováním přišlo i jiné rozložení srážek v roce – neprší nám totiž v létě. Dříve jsme byli zvyklí na menší, ale pravidelné srážky. S tímto rozložením srážek byly zásoby podpovrchových i povrchových vod v normách. Nyní si můžeme všimnout častějších výskytů přívalových dešťů, jejichž důsledkem je rychlý odtok vody (často i půdy) z dané lokality a krátkodobé velké lokální záplavy. Půda se tedy nezvládne za tak krátkou dobu nasytit. Povodně a sucho se staly stranami jedné mince.

Jak mohu pomoci s udržením vody v krajině?

Ač to slýcháme neradi, k mizení vody z krajiny jsme výrazně napomohli my, lidé. Změnili jsme původní ráz krajiny, začali betonovat a přesouvat koryta řek, stavět nepropustné povrchy a s vodou zpravidla také nešetříme. Stačí však přírodu pochopit a pomoci jí s obnovením jejího přirozeného koloběhu vody. Jak mohu na své zahrádce pomoci?

  • Zachycováním dešťové vody do nádrží - Dešťová voda může být pomocníkem v domácnosti, stačí ji svést ze střechy do jakékoliv nádrže. Dešťovou vodu pak můžete použít například k zalévání zahrady.
  • Vytvářením tůní a biotopových jezírek v podmáčených plochách zahrady - nesnažte se vodu z pozemků u domu odvádět, na místech, kde se voda udržuje, je vhodné vytvořit malou vodní nádrž, která může nabídnout i úkryt některým obojživelníkům.
  • Vysazováním lokálně vhodných ovocných stromů, ale i původních keřů - Půda díky zeleni drží více vody a není tak suchá. Zároveň jsou stromy esteticky zajímavým prvkem na každé zahradě.
  • Vláhu v půdě udrží i zakopané dřevo - máte-li nadbytek dřeva, zakopejte jej do půdy na zahradě. Nasákne do sebe dešťovou vodu i vodu ze závlahy, kterou pak bude do okolní vysychající půdy postupně uvolňovat. V zahradě tak může dřevo fungovat jako zásobárna vlhkostii několik let, než se definitivně rozloží. Vhodnou alternativou může být i obsypat záhony štěpkou, která udrží vláhu a zabraňuje erozi.
  • Eliminováním pravidelných sečí trávníku – lze si všimnout, že v letních dnech posekaný trávník rychle žloutne. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty tak dopadají přímo na půdu, kterou vysušují. Voda po holé zemi snadno steče pryč, místo aby se vsakovala. Poraněné rostliny přitom potřebují pro zacelení ran více vody. Pokud ji nemají, jsou náchylnější k uschnutí. Trávník důsledkem zbytečného sečení pomalu usychá, až může zmizet úplně.

Voda z krajiny mizí a je jen na nás, abychom ji opět přivedli zpět. Z odvodněného pole dešťová voda zmizí už za několik hodin, zatímco louka ji udrží až měsíc. Správně strukturovaný les dokáže vodu zadržet až na dva měsíce, rašeliniště dokonce až na dva roky. Kromě velkých změn v krajině, které jí navrátí původní ráz, můžeme pro dobro vodního ekosystému něco vykonat i my. Stačí naše snaha a chtíč přírodě napomoci.

Bc. Alena Hubáčková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: pixabay.com

Zdroje:

https://pravdaovode.cz/sucho-zadrzeni-vody/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-muzeme-pomoci-zadrzovat-zivotadarnou-vodu-v-nasi-prirode-28717.html
https://www.enviweb.cz/112088
https://21stoleti.cz/2020/11/06/zadrzovani-vody-v-prirode-jak-muzete-pomoci-i-vy/
https://klimasemeni.cz/nesekejte-tolik-travnik-pomuzete-zadrzet-vodu-v-pude-a-usetrite-cas-i-penize/


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 10. 07. 2023 10:49