Sucho je jedním z projevů globální změny klimatu. Ač se jedná o dočasný a přirozený jev, dlouhodobě může vést k nedostatku vody. Problém nastává tehdy, kdy požadavky na užívání vodních zdrojů přesahují jejich přirozenou obnovitelnost. Měnící se přírodní podmínky spolu se změnami socioekonomických poměrů vedou k rostoucímu tlaku na spotřebu vodních zdrojů, a ty v mnoha případech již nedostačují našim potřebám. Možná si říkáte, že nám přece jen často prší a kolem sebe vídáme dost luk a polí, které mohou potencionálně vodu zadržet. Proč se tedy sucho stává tak frekventovaným tématem?
Dle dlouhodobých statistik Českého hydrometeorologického ústavu zůstávají v ČR srážky přes značné roční výkyvy na zhruba stejné úrovni, zatímco průměrná teplota stoupá. Za posledních šedesát let se zvýšila o dva stupně Celsia, což také zvýšilo ztrátu vody vypařováním. Na konci rovnice je tedy ubývání vody v krajině.
S globálním oteplováním přišlo i jiné rozložení srážek v roce – neprší nám totiž v létě. Dříve jsme byli zvyklí na menší, ale pravidelné srážky. S tímto rozložením srážek byly zásoby podpovrchových i povrchových vod v normách. Nyní si můžeme všimnout častějších výskytů přívalových dešťů, jejichž důsledkem je rychlý odtok vody (často i půdy) z dané lokality a krátkodobé velké lokální záplavy. Půda se tedy nezvládne za tak krátkou dobu nasytit. Povodně a sucho se staly stranami jedné mince.
Jak mohu pomoci s udržením vody v krajině?
Ač to slýcháme neradi, k mizení vody z krajiny jsme výrazně napomohli my, lidé. Změnili jsme původní ráz krajiny, začali betonovat a přesouvat koryta řek, stavět nepropustné povrchy a s vodou zpravidla také nešetříme. Stačí však přírodu pochopit a pomoci jí s obnovením jejího přirozeného koloběhu vody. Jak mohu na své zahrádce pomoci?
Voda z krajiny mizí a je jen na nás, abychom ji opět přivedli zpět. Z odvodněného pole dešťová voda zmizí už za několik hodin, zatímco louka ji udrží až měsíc. Správně strukturovaný les dokáže vodu zadržet až na dva měsíce, rašeliniště dokonce až na dva roky. Kromě velkých změn v krajině, které jí navrátí původní ráz, můžeme pro dobro vodního ekosystému něco vykonat i my. Stačí naše snaha a chtíč přírodě napomoci.
Bc. Alena Hubáčková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
Foto: pixabay.com
Zdroje:
https://pravdaovode.cz/sucho-zadrzeni-vody/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-muzeme-pomoci-zadrzovat-zivotadarnou-vodu-v-nasi-prirode-28717.html
https://www.enviweb.cz/112088
https://21stoleti.cz/2020/11/06/zadrzovani-vody-v-prirode-jak-muzete-pomoci-i-vy/
https://klimasemeni.cz/nesekejte-tolik-travnik-pomuzete-zadrzet-vodu-v-pude-a-usetrite-cas-i-penize/
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30