Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Kouřící kopec Boreč – na výšlap i v zimě

Kouřící kopec Boreč – na výšlap i v ziměVyvěšeno: 24. 11. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 97-2023

IMG20221022175520.jpgKouřící kopec Boreč – na výšlap i v zimě

Svojí výškou 469 metrů n. m. není zvláštní dominantou ani nemá na první pohled ničím výjimečný tvar. Přesto patří k atraktivním turistickým cílům této oblasti a v Českém středohoří je jedním z nejstarších chráněných území. Ani čerti ani Bohové a ani sopečná činnost nemohou za kouř, který se v zimních měsících line z puklin kopce. O co tedy jde? „Záhada“ byla objasněna až v roce 1881 profesorem Janem Krejčím a jeho synem Prokopem z pražské university.

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin. Pukliny ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě kopec při úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, v puklinách se ohřívá od okolní horniny a poté je teplejší vzduch vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Díky geologické zvláštnosti se kopci přezdívá kouřící kopec.

V praxi velké teplotní rozdíly způsobují další doprovodný jev. V jámách na vrcholu kopce lze i uprostřed té nejtužší středoevropské zimy pozorovat čilý život různých drobných živočichů i rostlin. Na tyto specifické mikroklimatické poměry je vázán výskyt rostlinných druhů, které nesnášejí pokles teploty pod 0 °C, např. játrovky borečka vzácná (Targionia hypophylla). Svahy vrchu jsou velmi pestré a bohaté na ohrožené a zvlášť chráněné druhy rostlin. Roste zde koniklec otevřený (Pulsatilla patens), hvozdík pyšný (Dianthus superbus), kosatec bezlistý (Iris aphylla), řeřišničník skalní (Cardaminopsis petraea) a pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla). Na jižních až západních svazích se vyskytuje dřín obecný (Cornus mas).

Z tohoto důvodu je celý vrch již od roku 1951 chráněn jako přírodní rezervace, v roce 1992 byl Borečský vrch převeden do kategorie národní přírodní památka. Zároveň je vrch od roku 2005 Evropsky významnou lokalitou v soustavě NATURA 2000. Důvodem k zařazení mezi evropsky významná chráněná území je právě výskyt kriticky ohroženého rostlinného druhu koniklece otevřeného.

Na samotný vrch se dostanete jednoduše. Výchozím bodem k návštěvě vrchu Boreč je ves Režný Újezd. Ta se nachází na jeho severovýchodním úpatí a právě odsud začíná okružní naučná stezka, která vás dovede k cíli. Dostanete se sem i z Lovosic po modře značené trase vedoucí na hrad Ostrý, která se v blízkosti Režného Újezdu napojuje na žlutou značku.

Pořádné mrazy nás ještě čekají. Už nyní si ale tento zajímavý výlet můžete napsat na seznam míst, které chcete tuto zimu navštívit. Poté stačí jen teplé oblečení, termoska s čajem nebo se můžete ohřát v jednom z průduchů.

Bc. Alena Hubáčková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: pixabay.com

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/kourici-kopec-borec-je-nejvice-atraktivni-v-mraziv
https://ceskestredohori.nature.cz/-/naucna-stezka-borec-1
https://lslitomerice.lesycr.cz/tipy-na-vylet/borec-aneb-zahada-kourici-hory/
https://vylety.akcnirodice.cz/vyletni-trasy/kourici-hora-borec
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bore%C4%8D_(%C4%8Cesk%C3%A9_st%C5%99edoho%C5%99%C3%AD)
https://botany.cz/cs/targionia-hypophylla/


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 21. 11. 2023 11:17