Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Soutěžní projekt o energetice zná své vítěze

Soutěžní projekt o energetice zná své vítězeVyvěšeno: 11. 12. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 102-2023

20231207_094356.jpgSoutěžní projekt o energetice zná své vítěze

Soutěžní projekt pro studenty základních a středních škol s názvem ENERGIE? Dáš to bez ní?, ukázal, co si dnešní teenageři představují pod pojmem energie. Devět soutěžních týmů přestavilo své soutěžní video před odbornou porotou, a my už známe vítěze. Soutěžní projekt pro studenty vytvořilo Ekologické centrum Most ve spolupráci se SEV.EN ČESKÁ ENERGIE.

Do projektu s názvem ENERGIE? Dáš to bez ní? se zapojilo 9 týmů z mosteckých a litvínovských základních a středních škol. Cílem projektu bylo zjistit, co si dnešní teenageři představují pod pojmem energie (jak vzniká, je jí dost nebo málo…) a natočit o tom video pro své spolužáky.

Jedním z prvních úkolů studentů, k pochopení celého tématu, bylo shlédnout 6dílný seriál ENERGOcast, který Ekocentrum Most vytvořilo s podporou SEV.EN v minulém roce. Seriál ENERGOcast si klade za cíl osvětlit často medializované pojmy z oblasti energetiky, a to jak dospělé části obyvatel, tak především té mladší. Díky těmto videím studenti lépe pochopili dané téma a zároveň je třeba mohlo inspirovat k tvorbě svého videa.

20231207_094500.jpgDalší částí projektu byly pracovní workshopy, které na konci října probíhaly ve Středisku volného času. Během nich měli možnost studenti konzultovat své nápady s profesionálním kameramanem a fotografem Martinem Studentem a vyladit tak své video k dokonalosti. Celý listopad věnovali studenti zpracování videa, které bylo následně umístěno na instagram Ekologického centra, kde se mohli všichni shlédnout soutěžní videa a porovnat své projekty.

Ve čtvrtek 7. prosince 2023 se všechny týmy sešly na velké finále před odbornou porotou složenou jednak z odborníků na energetiku a také zástupců spolupracujících organizací. Studenti tak měli možnost představit své video a reagovat na doplňující otázky poroty.

Jak to tedy dopadlo?

Vítězným týmem z řad základních škol se stal tým z 10. ZŠ Most ve složení Adam Růžička, Václav Patera a Daniel Benda. Studenti se ve videu zabývali myšlenkou, jak je důležitá energie/elektřina a především, když ji nemáme, co se děje.

Vítězným týmem ze středních škol se stal tým ze SPŠ a SOŠGS Most ve složení Jan Gertner, Lukáš Raitr a Tereza Kaňková. Tématem jejich videa se stala elektromobilita, ve videu zhodnotili její výhody, ale i nevýhody.

Vítězným týmům byla rozdána odměna v podobě dárkového šeku. Zároveň všem byla nabídnuta možnost zúčastnit se v příštím roce exkurze do lomu ČSA a vyzkoušet si na rekultivacích práci s dronem.

Všem zúčastněným děkujeme za účast a za zajímavé pohledy na téma energie.

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří tímto děkuje společnosti SEV.EN ČESKÁ ENERGIE za finanční podporu celého projektu.

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 11. 12. 2023 6:57