Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Byl jedou jeden strom…

Byl jedou jeden strom…Vyvěšeno: 6. 6. 2024
Sejmuto:
Evidenční číslo: 31-2024

20240523_101140.jpgByl jedou jeden strom…

Co všechno vědí žáci základních škol o stromech a o lese? A chodí vůbec do lesa? Vědí, jak se v lese správně chovat? Potřebujeme strom k životu a potřebuje strom nás – lidi? Že bádání v lese může být zábava? Nejen na tyto otázky jsme se snažili najít odpovědi prostřednictvím terénních výukových programů s názvem „Byl jednou jeden strom“, které pořádalo naše ekocentrum za podpory města Klášterec nad Ohří.

Stromy jsou fascinující bytosti, které mají svůj vlastní tajný život. V městském prostředí stromy plní mnoho důležitých funkcí, kterých si mi lidé ani neuvědomujeme.

V průběhu terénní výuky se lektorky snažily žákům přiblížit svět stromů, vysvětlit jim, že stromy jsou pro nás výjimečně důležité a mají mnoho pozitivních dopadů na životní prostředí i na nás samotné (jsou zdrojem potravy, čistí vzduch, produkují kyslík, ochlazují okolí, vytváří stín, působí uklidňujícím dojmem, …).

Během programů si žáci vyzkoušeli, zda poznají rozdíly mezi listnatým a jehličnatým stromem, jak se takový strom vyvíjí, zahráli si na semínka stromů a počítali jejich stáří. Největším lákadlem byl pro žáky dendrofon, jehož prostřednictvím mohli poslouchat, jak každé dřevo zní jinak.

Součástí výuky bylo i bádání v terénu, lektorky k tomu průzkumu vždy využili přilehlý les. Zde žáci vnímali stromy všemi smysly – zkoumali kůru stromů, zda v nich něco žije, jaká je na pohmat, zda má nějakou vůni, zda roní smůlu. Sami v průběhu procházky zjistili, že je dobré se v lese zastavit a jen vnímat ticho lesa. Prostřednictvím prožitku žáci získali nové poznatky ze života stromu.

Na konci výuky obdržel každý účastník badatelský sešit, pravítko a dřevěnou tužku na další průzkum lesa. 

Ekocentrum děkuje za perfektní spolupráci s vedením i personálem základních škol a městu Klášterec nad Ohří za podporu výuky.


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 17. 06. 2024 12:46