Střevlíci jsou nenápadní noční lovci, kteří ve vaší zahradě dokážou odvést obrovské množství práce. Tito užiteční brouci likvidují škůdce, zlepšují zdraví půdy a pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu. Zjistěte, jak je přilákat, chránit a co jim naopak může škodit.
V přírodě existuje mnoho druhů hmyzu, který hraje důležitou roli v udržení rovnováhy ekosystémů. Jedním z takových neocenitelných pomocníků jsou střevlíci – brouci, kteří často zůstávají lidskému oku skryti, ale přesto na našich zahradách vykonávají neuvěřitelně užitečnou práci. Pokud chcete mít zdravou a přirozeně udržovanou zahradu, střevlíci by rozhodně neměli chybět mezi jejím „personálem“.
Kdo jsou střevlíci?
Střevlíci (latinsky Carabidae) tvoří velmi početnou čeleď brouků – na světě je jich popsáno přes 40 000 druhů, v České republice se vyskytuje více než 700. Nejčastěji je najdeme v půdě, pod kameny, v mechu nebo pod kůrou stromů. Mají zploštělé tělo, dlouhé nohy a často jsou tmavě zbarvení s kovovým leskem. Většina druhů je aktivní v noci a přes den se skrývá.
Jak pomáhají v zahradě?
Střevlíci jsou dravci – živí se nejrůznějšími škůdci, které zahrádkáři obvykle nemají příliš v lásce. Patří mezi ně například slimáci, larvy hmyzích škůdců (např. lalokonosců, bělásků), mšice, housenky, ale i vajíčka a mladí jedinci jiného hmyzu. Jeden střevlík dokáže za noc ulovit i několik desítek kořistí!
Pravidelná přítomnost střevlíků může výrazně omezit potřebu chemických postřiků, které poškozují nejen škůdce, ale i užitečné organismy a půdní mikroflóru. Střevlíci tak přispívají k přirozené biologické ochraně rostlin.
Co střevlíkům škodí?
I když jsou střevlíci přizpůsobiví a odolní, existuje několik faktorů, které jim mohou vážně škodit:
Pokud se těmto vlivům vyhnete, můžete střevlíkům vytvořit prostředí, kde se jim bude dařit.
Jak tedy střevlíky na zahradě přilákat a udržet?
Chcete-li střevlíky na zahradu přilákat, je potřeba vytvořit jim vhodné podmínky k životu:
Zajímavosti o střevlících
Střevlíci jsou tichými hrdiny přírodní zahrady. Nejen že pomáhají regulovat výskyt škůdců, ale zároveň přispívají k udržení biodiverzity a zdravého půdního života. Místo chemických zásahů můžeme podpořit právě tyto užitečné brouky – a to jednoduchými a přírodě blízkými opatřeními. Vaše zahrada se vám za to odmění bujnou vegetací a vyváženým ekosystémem.
Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
VUHU a.s., Most
Zdroje:
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/predatori-suchozemskych-plzu-aneb-co-prozradi-praz.pdf
https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2024/03/27/brouci-strevlici-jako-pomocnici-na-kazde-zahrade/
https://adbz.cz/zahrada/prilakani-strevlika-na-zahradu/
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30