Motýli jsou víc než jen okouzlující obyvatelé zahrad a luk. Hrají zásadní roli v přírodních ekosystémech – opylují rostliny, slouží jako bioindikátory změn životního prostředí a jsou důležitou součástí potravního řetězce. Jejich pestrost a křehkost zároveň odrážejí rovnováhu, nebo naopak nestabilitu přírody kolem nás.
Motýli (řád Lepidoptera) jsou jednou z nejpočetnějších skupin hmyzu, s více než
180 000 popsanými druhy. V České republice se vyskytuje kolem 160 druhů denních motýlů, avšak nočních druhů je daleko více – přes 2 500. Přestože jsou známí svou nápadnou barevností, jejich význam dalece přesahuje estetickou hodnotu.
Motýli mají čtyři životní fáze: vajíčko, housenka, kukla a dospělec. Každé stádium má svou ekologickou funkci a citlivost na prostředí. Právě kvůli této komplexnosti jsou motýli ideálními bioindikátory – jejich populace velmi rychle reagují na změny klimatu, znečištění i ztrátu biotopů.
Opylovači, kteří nejsou na očích
Zatímco včely bývají nejčastěji skloňovány v souvislosti s opylováním, motýli také sehrávají důležitou roli, zejména u rostlin, které kvetou večer nebo mají hluboké květy. Například dlouhozobka svízelová, často zaměňovaná za kolibříka, dokáže opylovat květy, ke kterým se jiný hmyz nedostane.
Bez opylovačů, mezi které patří i motýli, by se rozpadla celá řada potravních řetězců, což by mělo dopad jak na divokou přírodu, tak na zemědělskou produkci.
Význam motýlů pro ekosystémy
Nejsou jen estetickým zpestřením přírody – jejich ekologická role je podstatně hlubší. Především se podílejí na těchto klíčových funkcích:
Mnoho denních i nočních motýlů se živí nektarem a přenáší při tom pyl z květu na květ. Ačkoliv nejsou tak účinní opylovači jako včely, některé rostliny jsou na ně přímo závislé – například druhy s hlubokými květními trubicemi nebo ty, které kvetou v podvečer a v noci (např. pupalka, jasmín, tabák). Dlouhozobky a některé lišaji mají dlouhý sosák, kterým se dostanou tam, kam jiný hmyz nedosáhne.
Tato činnost podporuje rozmanitost flóry, zajišťuje tvorbu plodů a tím i potravu pro další živočichy – od ptáků po člověka.
Motýli a jejich housenky jsou zdrojem potravy pro velké množství živočichů – ptáci, netopýři, pavouci, žáby, ježci, ale i další hmyz. Bez nich by mnohé druhy ztratily důležitý článek svého jídelníčku. Například sýkory během hnízdní sezóny krmí mláďata stovkami housenek denně.
Díky své citlivosti na změny klimatu, znečištění a strukturu krajiny jsou motýli vynikajícími indikátory stavu ekosystémů. Pokles jejich počtu nebo změny v druhovém složení signalizují, že v krajině dochází k narušení rovnováhy – například v důsledku sucha, urbanizace nebo znečištění ovzduší.
Rizika a hrozby, které motýlům hrozí
Přestože se jedná o velmi přizpůsobivou skupinu živočichů, motýli čelí celé řadě hrozeb, které zásadně ovlivňují jejich početnost i rozmanitost:
Největším problémem je úbytek přirozených stanovišť – zejména květnatých luk, pastvin, remízků a mezí. Tyto biotopy bývají přeměňovány na pole, zalesňovány nevhodnými dřevinami nebo zarůstají bez pastvy a seče. Mnoho druhů motýlů je přitom silně vázáno na specifické prostředí nebo dokonce na konkrétní rostliny, které jejich housenky potřebují ke svému vývoji.
Pesticidy a herbicidy (zejména glyfosát) ničí nejen potravu pro motýly a jejich housenky, ale přímo hubí i samotný hmyz. Navíc narušují celou potravní síť v krajině, která se pak stává „zelenou pouští“ – zelená sice na pohled, ale bez života.
Změna teplot, nepravidelné srážky a extrémní výkyvy počasí narušují životní cyklus motýlů. Druhy z chladnějších oblastí se přesouvají do vyšších poloh nebo zcela mizí. Klimatické posuny také ovlivňují synchronizaci mezi motýly a rostlinami – například housenky se mohou vylíhnout v době, kdy už jejich živné rostliny nejsou dostupné.
Silnice, sídliště a průmyslové zóny rozdělují krajinu na malé izolované „ostrovy“, které motýli často nedokážou překonat. Výsledkem je genetická izolace, snížená odolnost a vyšší riziko vyhynutí lokálních populací.
Zavlečené druhy rostlin nebo hmyzu mohou vytlačovat původní flóru a faunu. U nočních motýlů má navíc negativní vliv světelné znečištění – umělé osvětlení narušuje jejich orientaci, přirozené chování i rozmnožování.
Co pro ně můžeme udělat?
Ochrana motýlů začíná ochranou jejich prostředí. Obnova květnatých luk, omezení chemizace v zemědělství a výsadba původních rostlin do zahrad jsou kroky, které může podniknout i jednotlivec. V posledních letech se také rozvíjí trend „motýlích zahrad“, které slouží jako útočiště i jako edukační nástroje pro veřejnost.
Motýli nejsou jen krásným symbolem léta. Jsou nezbytnou součástí zdravých ekosystémů a důležitými ukazateli stavu životního prostředí. Jejich ochrana není jen otázkou estetiky, ale i nutností pro udržení biologické rovnováhy planety.
Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
VUHU a.s., Most
Zdroje:
https://csop.cz
https://www.nature.cz
Koukolová, L. (2021). Motýli Česka. Academia
Settele, J. et al. (2009). Atlas of Butterflies and Diurnal Moths in the Czech Republic
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30