Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Minerální vody v Ústeckém kraji

Minerální vody v Ústeckém krajiVyvěšeno: 2. 7. 2024
Sejmuto:
Evidenční číslo: 35-2024

soda-springs-1768594_640.jpgMinerální vody v Ústeckém kraji

Česko, země bohatá na přírodní zdroje, která se může pyšnit významným množstvím minerálních vod, které jsou ceněny nejen doma, ale i v zahraničí. Tyto vody, vznikající v hlubinách Země, jsou bohaté na minerály a stopové prvky, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. V našem článku se podíváme na významné prameny, které se nachází v Ústeckém kraji.

Minerální vody představují jeden z přírodních pokladů, které lidstvo využívá po staletí. Vznikají hluboko v podzemí, kde procházejí složitými geologickými procesy a obohacují se o minerální látky, které jim dávají jedinečné vlastnosti a přínosy pro zdraví.

Co jsou minerální vody?

Minerální voda je voda, která obsahuje rozpuštěné minerály a jiné stopové prvky, získané z podzemních zdrojů. Její složení závisí na geologickém podloží, kterým prochází. Mezi nejčastěji obsažené minerály patří: vápník, hořčík, sodík, draslík a různé stopové prvky jako železo nebo zinek.

Typy minerálních vod

Minerální vody lze rozdělit podle obsahu minerálních látek a podle jejich účinků na lidský organismus. Nejčastěji se setkáme s těmito typy:

 • Stolní minerální vody: Obsahují nižší koncentrace minerálních látek a jsou vhodné pro každodenní pití.
 • Léčivé minerální vody: Mají vyšší koncentrace minerálů a jsou využívány při léčbě různých zdravotních problémů. Tyto vody se často nacházejí v lázeňských oblastech.
 • Přírodní minerální vody: Pocházejí přímo z přírodních zdrojů a jejich složení je stabilní a specifické pro danou oblast.

Minerální vody mají řadu zdravotních přínosů, které závisí na jejich složení:

 • Hydratace: Díky přirozenému obsahu elektrolytů napomáhají minerální vody efektivní hydrataci organismu.
 • Podpora trávení: Některé minerální vody obsahují sírany a hořčík, které mohou zlepšit trávení a podporovat zdraví střev.
 • Posílení kostí: Vápník a hořčík jsou důležité pro zdraví kostí a zubů, a pravidelná konzumace minerálních vod může přispět k jejich posílení.
 • Regulace krevního tlaku: Minerální vody s obsahem draslíku a hořčíku mohou pomoci regulovat krevní tlak a podporovat zdraví srdce.

V Ústeckém kraji se nachází několik významných minerálních pramenů a lázeňských oblastí, které přitahují návštěvníky díky svým léčivým vodám a přírodním krásám.

Teplice

 • Pramen Pravřídlo je středně mineralizovaná minerální voda hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů, termální, hypotonická. Teplota 38,5°C. Celková mineralizace činí 1 026 mg/l.
 • Přírodní léčivý zdroj Hynie je středně mineralizovaná minerální voda hydrogenuhličitano-sírano – sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů, termální, hypotonická. Teplota 44,5°C. Celková mineralizace činí 1 319 mg/l.
 • Oba prameny jsou využívány k léčbě onemocnění pohybového aparátu, nervového systému a kožních chorob.

Bílina

 • Bílinská kyselka: Tento pramen je známý svou silnou mineralizací a obsahem oxidu uhličitého. Bílinská je nasycena přírodním kysličníkem uhličitým. Obsahuje zejména sodík, draslík, vápník, hořčík a železo, chlorid, síran, fluorid a hydrogenuhličitan. Teplota pramene je 15 °C. Voda je ideální pro léčbu trávicích potíží, zánětů žaludku a střev. Bílinská kyselka se také lahvuje a je široce distribuována jako stolní minerální voda.

Louny

 • Prameny Luna: Louny, ač nejsou typickým lázeňským městem, mají několik minerálních pramenů, které jsou využívány především pro pitné kúry. Pramen Luna je alkalická kyselka. Má jedinečné složení, srovnávat se s ním ve světě mohou pouze prameny v gruzínském Boržomi a ve francouzském Vichy. Při výtoku má teplotu 21,5 °C. Kromě toho, že je lounský pramen Luna nejhlubším pramenem u nás, má ještě jedno „nej“ – má totiž nejvyšší stupeň mineralizace. Obsahuje 17,5 gramu solí v jednom litru. Vhodná je jako doplněn léčby kožních onemocnění. Není vhodná pro kardiaky, hypertoniky, děti, mladistvé a těhotné ženy.

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří

 • V Klášterci nad Ohří jsou k dispozici tři minerální prameny. Jsou jímány v lázeňském parku městské části Kyselka: Pramen Evženie v hloubce 12 m, Klášterecký pramen 120 m a Městský pramen 90 m. Patří do skupiny studených, slabě mineralizovaných, hypotonických hydrogenouhličitano – sodných kyselek. Pitná kúra v dávce a době trvání určené lékařem má neutralizační účinek na žaludeční kyselinu, povzbuzuje sekreci trávících šťáv a povzbuzuje funkci střev. Má účinek močopudný, je vhodná ke snížení krevní hladiny kyseliny močové a k prevenci močových kamenů. Podporuje metabolismus cukrů a tuků u diabetiků a obézních.

Mýty a fakta

Kohoutková voda je stejně kvalitní jako pramenité a minerální vody.

 • Není to pravda. Požadavky na pramenité a minerální vody jsou mnohem přísnější než pro kohoutkové. Příklad? Třeba limity pro nebezpečné enterokoky, bakterii Escherichia coli nebo koliformní bakterie, které indikují fekální znečištění vody. Jejich absenci musejí pramenité a minerální vody prokázat ve 250 ml. Pitná voda z vodovodu má tento limit jen pro 100 ml.

Po nadměrném pití alkoholu pomáhá zásaditá minerální voda.

 • Čím více vypijeme, tím častěji musíme chodit na toaletu. Z těla odchází i mnoho důležitých minerálních látek. Proto je nezbytné dodat organismu tekutiny a minerály, zejména hořčík. Je dobré pít především minerální vody se zvýšeným obsahem minerálů, hlavně sodíku a hydrogenuhličitanů.

Minerální vody mohu vypít nanejvýš 0,5 l denně.

 • Záleží pouze na nás a na skutečném obsahu minerálů ve vodě. Nízko a středně mineralizované vody jsou vhodné pro denní pitný režim. Někdy jsou minerální vody s vyšším obsahem minerálních látek ideálním zdrojem pro pokrytí nedostatku vody a minerálních látek.

Kojenci nesmějí pít minerální vody.

 • Pokud přírodní minerální voda splňuje požadavky pro přípravu kojenecké stravy, můžete ji bez obav použít.

Voda v pramenech a studánkách je stejná jako balená minerální voda.

 • Přírodní minerální a pramenité vody pochází pouze z uznaného chráněného podzemního zdroje, který je přísně kontrolovaný. Tomu předchází několikaleté pozorování a vyhlášení ochranného pásma. Plnění vody do obalů podléhá přísné kontrole nejen výrobce, ale také Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Minerální voda, ve které plavou pevné částečky nebo usazeniny, je zkažená.

 • Nemusí být zkažená, protože zdrojem mohou být částice a usazeniny z nestabilních složek, jako je železo a mangan. Obecně platí, že minerální voda s částečkami nebo usazeninami není vyhovující. Výjimkou jsou léčivé minerální vody pro léčbu, kde usazeniny železa jsou přirozeným jevem vody. Na etiketě ale má být uvedeno, že „sediment není škodlivý, je přirozeného původu“.

Minerální vody jsou cenným přírodním zdrojem, který nabízí nejen osvěžení, ale i zdravotní benefity. Jejich konzumace může přispět k lepšímu zdraví a pohodě, což z nich činí ideální součást každodenního pitného režimu. Při výběru minerální vody je důležité sledovat její složení a zvolit takovou, která nejlépe odpovídá individuálním potřebám a zdravotnímu stavu. Ústecký kraj má v tomto směru hodně co nabídnout. Díky bohaté historii a rozmanitosti léčivých vod je tento region ideálním místem pro lázeňské pobyty a relaxaci.

Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Zdroje:

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích – Kudy z nudy
https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/prirodni/mineralni-pramen-luna-nejhlubsi-pramen-v-cesku
https://lazneevzenie.cz/mineralni-prameny
http://www.pijtezdravouvodu.cz/kategorie/o-vode-mineralni

Foto:pixabay.com

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 2. 07. 2024 10:56