Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Světový den luštěnin - 10. února

Světový den luštěnin - 10. únoraDatum konání:
14.1.2023

pulses-g43a4cd8ba_640.jpg10. února si již tradičně připomínáme Světový den luštěnin – svátek, který je věnován hrachu, fazolím, čočce i jejich dalším příbuzným. Jeho vyhlášení předcházel rok 2016 jako Mezinárodní rok luštěnin. Výhod luštěnin je celá řada a týkají se dokonce nejen lidského těla a zdraví, ale také naší krajiny nebo domácí spíže. Podle odborníků na stravování by proto luštěniny měly být zařazeny do jídelníčku alespoň dvakrát týdně.

Luštěniny jsou jednou z nutričně nejkomplexnějších potravin a moderní výživová doporučení nás směrují k nižší konzumaci živočišných bílkovin a naopak ke zvýšení konzumace těch rostlinných. A právě luštěniny obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny, některé vitaminy, vlákninu, minerální látky a řadu biologicky aktivních látek, které chrání před vznikem civilizačních onemocnění.

Výhodou luštěnin je také jejich nízký glykemický index. Nevychýlí nám tolik hladinu cukru v krvi a i delší dobu po konzumaci luštěnin se cítíme být sytí.

Luštěniny jsou i výhodnou plodinou pro pěstování. Mají význam pro ekologické zemědělství - zlepšují úrodnost půdy tím, že váží dusík, jsou tedy využívány jako součást zeleného hnojiva. Produkce 1 kg luštěnin navíc spotřebuje pouze 1 250 litrů vody, což je ve srovnání například s 1 kg hovězího masa desetkrát méně. Mimo to luštěninám nevadí ani méně úrodné či polosuché půdy.