Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Světový den rorýsů

Světový den rorýsůDatum konání:
7.6.2023

apus-apus-gaec11b24e_640.jpg7. června se slaví Světový den rorýsů, který je celosvětovou oslavou tohoto fascinujícího a záhadného ptáka, jehož samotné přežití je ohroženo. První ročník v roce 2019 se slavil ve 39 zemích po celém světě a vyvolal tisíce nadšených reakcí.

Tito ptáci vydrží extrémně dlouho létat bez přistání. Již v roce 1970 švédští biologové předvídali dobu několika měsíců letu. V roce 2015 vyhodnocením „mikrobatůžku“ s více funkcemi byl zaznamenán let v délce 10 měsíců. Tento pták je tedy zřejmě rekordmanem v délce pobytu mimo pevnou zemi.

V celé ptačí říši nenajdeme jinou skupinu, která by byla lépe adaptována na téměř permanentní pobyt ve vzduchu. Rorýsí tělo je dokonale aerodynamické, křídlo je úzké a dlouhé s nápadně prodlouženou ruční částí. Letky jsou o poznání tvrdší než u jiných ptáků, takže bez problémů vydrží téměř neustálé mávání, za které jsou zodpovědny létací svaly. A ty jsou díky speciálním fyziologickým adaptacím téměř neunavitelné. Rorýsi mohou létat i ve značných výškách, to jim zase umožňuje relativně větší povrch červených krvinek společně se speciálním hemoglobinem, majícím vyšší schopnost vázat kyslík v prostředí s jeho nižším obsahem.

Rorýsi tráví na hnízdištích po celé Evropě v průměru 109 dní. Zatímco do oblastí kolem Středozemního moře přilétají už počátkem března, na hnízdiště za polárním kruhem se vracejí až v červnu. V tuto dobu ptáci na jihu již společně s vyvedenými mláďaty odlétají do zimovišť.