Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Seriál "Opeřenci na výsypkách": kulík a bekasina

Seriál "Opeřenci na výsypkách": kulík a bekasina



Vyvěšeno: 9. 4. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 28-2023

Seriál "Opeřenci na výsypkách": kulík a bekasina

Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.

 

Kulík říční (Charadrius dubius)

IMG_2265_edited.jpgKulíka říčního najdeme vždy v blízkosti vody, kde sbírá potravu v podobě žížal, kroužkovců, pavouků a hmyzu. Při pohybu na břehu je charakteristický svým rychlým cupitavým pohybem na krátkých nožkách, přičemž se náhle a rychle zastavuje. Jejich mláďata jsou nekrmivá, po vylíhnutí a oschnutí opouštějí hnízdo. Krmí se sama v doprovodu rodičů. Při nebezpečí jsou schopná se přitisknout pod rostlinu, trsu trávy nebo jen na písčitou zem, kde dokonale splynou. Tak vydrží, dokud je rodiče nepřivolají. Kulíka říčního můžeme lehce zaměnit za kulíka písečného. Mají několik rozlišovacích znaků, jeden ze znaků je žlutý, zřetelný kroužek kolem očí u kulíka říčního. Hnízdí téměř v celé Evropě s výjimkou Skandinávie, Velké Británie a Islandu, dále v severní Africe a Asii. Hnízdí i v České republice, do nadmořské výšky 850 m.n.m. Žije na bahnitých, písečných i štěrkových březích mělkých vod. Na území Severočeských dolů, dolů Bílina se pravidelně vrací, kde hnízdí na obou výsypkách i na vnitřních důlních prostorách s výskytem vody.


Bekasina otavní
(Gallinago gallinago)

P8031321-ORF_DxO_DeepPRIME (2).jpgU nás „Nebeští kozlíci“, v Pobaltí „Perkunovy kozičky“, tak lidé nazývali bekasinu otavní. Důvodem je mečivý zvuk, který samci v době námluv a hnízdění vydávají tím, že při střemhlavém letu dolů, tedy z „nebe“ vydávají mečivý zvuk (kozičky) nikoliv hlasem, ale chvěním ocasních per. Bekasiny jsou díky svému zbarvení velmi nenápadné, pokud sedí na břehu nebo v porostu trávy, jsou téměř neviditelné. Často nechají narušitele dojít do těsné blízkosti a pak náhle a rychle vylétnou přímo „od nohy“. Bekasina patří mezi tažné ptáky a zimuje zejména ve Středozemní oblasti, především v Itálii a ve Francii. Na hnízdiště se vrací ve druhé polovině března a v dubnu. Bekasinu dnes nalezneme na červeném seznamu ohrožených živočichů. Pro hnízdění si vyhledává vlhké louky a bahnité okraje rybníků s nízkou trávou. Těchto míst u nás silně ubývá, a tak ubývá i hnízdících bekasin otavních. Tento pokles populace je patrný především na Moravě. Zatím se s ní můžeme nejčastěji setkat v oblasti Českomoravské vysočiny a v jižních Čechách. Nově se bekasiny vyskytly na okraji výsypek hnědouhelného lomu Bílina.

 

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Josef Horák

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 6. 04. 2023 8:09