Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Alergie – jak přežít letní sezónu?

Alergie – jak přežít letní sezónu?



Vyvěšeno: 6. 5. 2025
Sejmuto:
Evidenční číslo: 19-2025

allergy-1738191_640.jpgAlergie – jak přežít letní sezónu?

V době, kdy příroda rozkvétá v celé své kráse, některým z nás nezačíná období radosti, ale spíše souboj s vlastním imunitním systémem. Alergie, často nazývané jako „nemoc civilizace", trápí stále více lidí – a léto bývá pro mnohé alergiky obdobím náročné zkoušky. Jak se proti alergiím bránit a co o nich vlastně víme?


Alarmující čísla: Epidemie moderní doby

Není to jen pocit – alergií skutečně přibývá. Podle dat Státního zdravotního ústavu trpí nějakou formou alergie přibližně 30 % české populace, což představuje přibližně 3 miliony obyvatel. U dětí jsou čísla ještě vyšší – alergie se týká až 40 % dětské populace. Zatímco před 100 lety byla alergie vzácností, dnes je běžnou součástí našich životů.

Česká iniciativa pro astma (ČIPA) uvádí, že nejčastější alergickou diagnózou je alergická rýma, kterou trpí 18-20 % obyvatel, následuje astma s přibližně 8 % a potravinové alergie se týkají 6-8 % populace. Co je však znepokojivé, je rychlost, s jakou počty alergiků rostou – jen za posledních 25 let se jejich počet zdvojnásobil.

Proč vlastně alergie vznikají?

Alergie je v podstatě přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou pro tělo ve skutečnosti neškodné. Zatímco zdravý imunitní systém tyto látky (jako pyl, prach nebo určité potraviny) ignoruje, alergikův imunitní systém proti nim vytváří protilátky a spouští zánětlivou reakci.

Co za tímto nárůstem stojí? Odborníci často zmiňují takzvanou "hygienickou hypotézu". Ta tvrdí, že naše příliš čisté prostředí a nedostatečný kontakt s mikroby v raném dětství vede k tomu, že se imunitní systém "nudí" a začne reagovat na neškodné podněty. Dalšími faktory jsou:

  • Genetická predispozice (pokud mají oba rodiče alergii, pravděpodobnost, že ji bude mít i dítě, je až 70 %)
  • Znečištěné ovzduší, které dráždí sliznice
  • Změny ve stravovacích návycích
  • Změny klimatu prodlužující pylovou sezónu
  • Stres a psychický stav

Alergenům se nevyhneme

V létě jsou nejčastějším problémem pylové alergie. Česká pylová informační služba monitoruje situaci a nabízí aktuální pylové zpravodajství, díky kterému mohou alergici lépe plánovat své aktivity. Podle těchto dat:

  • Na jaře způsobují největší problémy pyly stromů (bříza, olše, líska)
  • V létě přebírají štafetu trávy a obilniny
  • Konec léta a začátek podzimu patří plevelům jako je pelyněk a ambrózie

Zajímavostí je, že v městských oblastech bývá pylová zátěž často nižší než na venkově, ale naopak zde alergeny bývají častěji kombinovány se znečištěním ovzduší, což může příznaky ještě zhoršovat.

Křížové alergie – když jablko není jen jablko

Fascinujícím fenoménem jsou takzvané křížové alergie. Jde o situaci, kdy člověk alergický například na pyl břízy reaguje alergicky i na určité potraviny, jako jsou jablka, ořechy nebo mrkev. Tento jev je způsoben strukturální podobností alergenů.

Nejčastější křížové alergie zahrnují:

  • Pyl břízy + jablka, třešně, broskve, mrkev, lískové ořechy
  • Pyl trav + rajčata, kiwi, melouny, arašídy
  • Pyl pelyňku + celer, mrkev, koření, slunečnicová semínka

Přibližně 70 % lidí alergických na pyl břízy má potíže po konzumaci jablek nebo lískových ořechů. Zajímavé je, že ovoce po tepelné úpravě obvykle alergickou reakci nevyvolává, protože se struktura alergenu změní.

Jak přežít léto s alergií? Praktické tipy

  1. Sledujte pylové zpravodajství – existují aplikace, které v reálném čase informují o aktuálním výskytu pylů
  2. Načasujte pobyt venku – koncentrace pylů je nejnižší po dešti a nejvyšší v poledne a odpoledne za suchého a větrného počasí
  3. Vytvořte si domácí bezpečnou zónu:
  • Po příchodu domů si umyjte ruce a obličej
  • Převlékněte se a oblečení neschovávejte v uzavřené skříni
  • Vlasy si před spaním umyjte, abyste neměli pyly na polštáři
  • Sušte prádlo uvnitř, ne venku, kde na něj sedají pyly
  • Instalujte pylové síťky do oken
  • Používejte nosní sprchu – pravidelné proplachování nosu solným roztokem pomáhá odplavit alergeny ze sliznic
  • Nezapomínejte na sluneční brýle – chrání oči před podrážděním
  • Konzultujte léčbu s alergologem – moderní antihistaminika působí až 24 hodin a nemají sedativní účinky jako starší typy léků
  • Zvažte alergenovou imunoterapii – "očkování proti alergiím" může při dlouhodobém užívání výrazně snížit příznaky až u 80 % pacientů
  • Zajímavosti o alergiích

    • Nejsme sami: Dokonce i domácí mazlíčci mohou trpět alergiemi, včetně senné rýmy
    • Poletující chmýří z topolů, které mnozí považují za původce alergií, je ve skutečnosti příliš velké, aby způsobovalo alergické reakce – skutečným viníkem je neviditelný pyl
    • Nejsilnější alergii ze všech rostlin způsobuje ambrózie, která se do ČR rozšířila teprve nedávno a jeden její keř může vyprodukovat až miliardu pylových zrn
    • První zaznamenaná alergie v historii pochází ze starověkého Egypta – faraon Menes zemřel kolem roku 2641 př. n. l. na následky anafylaxe po bodnutí vosou

    Když klimatické změny mění alergickou mapu

    Klimatické změny významně ovlivňují alergeny kolem nás. Zvyšující se teploty a rostoucí koncentrace CO₂ vedou k prodlužování pylové sezóny a zvyšování produkce pylu u některých rostlin. Výzkumy ukazují, že dnes je pylová sezóna v průměru o 20 dní delší než byla před 30 lety.

    Navíc se k nám šíří nové druhy rostlin, které byly dříve typické pro jižnější oblasti Evropy. Příkladem je již zmíněná ambrózie, která se postupně rozšiřuje i do našich zeměpisných šířek a přináší s sebou velmi silné alergeny.

    Alergie není překážkou aktivního léta

    Ačkoli mohou alergie znepříjemnit letní měsíce, s vhodnou přípravou a správně zvolenou léčbou není důvod se vzdávat aktivit, které máte rádi. Preventivní opatření, moderní léky a znalost svého těla jsou klíčem k tomu, jak si užít léto naplno i s alergiemi. A kdo ví – možná právě probíhající výzkumy, zaměřené na bioinženýrskou úpravu alergenů nebo na využití probiotik k ovlivnění imunitní odpovědi, přinesou v budoucnu alergikům ještě účinnější pomoc.

    Martina Černá
    Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
    VUHU a.s., Most 

    Foto: pixabay.com


    Zpět na přehled
    Naposledy změněno: 24. 04. 2025 6:58