První září se už pomalu blíží a začínají se nakupovat všechny potřebné, ale i nepotřebné pomůcky do školy. Věděli jste, že i školní potřeby můžou obsahovat látky, které škodí vašim dětem? Pastelky s těžkými kovy, obaly na sešity, penály, fixy, ořezávátka, ale dokonce i boxy na svačiny obsahující nebezpečné ftaláty. Jak vybavit dítko do školy bezpečně a ekologicky poradíme v našem článku.
S novým školním rokem přichází pro rodiče již tradiční povinnost vybavit svoje děti novými školními pomůckami. Výběr vhodných školních pomůcek nemusí být tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prodejci nabízejí mnoho výrobků, které sice splňují předepsané evropské normy, obsahují ale také PVC a další nebezpečné látky, které mohou poškozovat zdraví školáků. Problém spočívá v tom, že zatímco u hraček je legislativa poměrně přísná, školní pomůcky, které děti využívají stejně často, ne-li častěji, v zákonech tak důsledně chráněny nejsou.
PVC obsahující nadlimitní množství ftalátů
Co jsou to ftaláty? Jedná se o estery kyseliny ftalové. Používají se jako změkčovadla při výrobě plastů. Mezi nejrozšířenější patří DEPH (di-2-etylhexyl ftalát). Ftaláty jsou toxické látky, které způsobují zdravotní potíže až při dlouhodobém působení. Mohou vyvolat astma, poruchy chování a vývoje dětí, negativně také ovlivňují reprodukční systém chlapců. Současně jsou některé z nich nebezpečné pro ledviny a játra.
Jak poznat, že se jedná o nebezpečné PVC (polyvinylchlorid)? Na obale výrobku nebo v příbalových informacích najdete napsáno PVC nebo číslo 3 v recyklačním trojúhelníku na obalu nebo je uvedeno slovní označení PVC, vinyl, písmeno V.
V jakých pomůckách ftaláty najdeme? Obaly na sešity, penály, fixy, ořezávátka, i boxy na svačiny.
Proto je vhodné zaměřit se při koupi na školní potřeby s označením „PVC free“ nebo rovnou sáhnout po těch vyrobených z obnovitelných materiálů – na trhu jich je dostatek.
Existuje však spousta výrobků, na kterých žádný symbol není. Jde hlavně o výrobky dovezené z Číny. V takovém případě odborníci radí obrátit se přímo na prodejce, který by o složení měl být informován.
Pár rad při nákupu školních pomůcek
Dáváme přednost školním pomůckám bez PVC.
Kupujeme školní sešity ze sběrového papíru. Recyklace = třídění odpadu + nákup recyklovaných výrobků.
Kupujeme neparfémované psací potřeby nebo gumy, dáváme přednost mazacím gumám z přírodní gumy – kaučuku. Dáváme přednost fixám, barvám a lepidlům na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel. Organická rozpouštědla se z výrobků uvolňují těkáním. Jsou rizikem pro naše zdraví i životní prostředí. Proto doporučujeme vybírat si lepidla a fixy na vodní bázi. Bezpečné jsou „water-based“ fixy a vodové nebo prstové barvy obsahující potravinářská barviva a konzervační látky.
Upřednostňujeme nelakované tužky a pastelky.
Vybíráme školních potřeb, které jsou biologicky rozložitelné nebo snadno recyklovatelné - z obnovitelných surovin, jako je dřevo, papír, případně textil či kov.
Předcházejme vzniku odpadu – vyhýbejme se školním pomůckám na jedno použití.
Kupujeme školní pomůcky, u kterých víme, kdo je a za jakých podmínek vyrobil – pokud je to možné, preferujeme české výrobce.
Evropská legislativa má na výrobce přísnější požadavky, než je tomu například u zboží z Asie. Například stanovuje limitní koncentrace některých toxických látek ve spotřebním zboží (benzen, těžké kovy, ftaláty ve výrobcích určených pro děti). Koupí českých výrobků dáte práci lidem v Česku a zmírníte ekologickou zátěž výrobku o jeho transport na velké vzdálenosti.
Přehled nebezpečných školních pomůcek naleznete v různých dostupných databázích:
Nicméně tyto seznamy nejsou schopné zahrnout všechny závadné výrobky na trhu. Problém může také nastat při hledání složení výrobku. Na některých totiž označení chybí. V tom případě je lepší poohlédnout se raději po jiném, důvěryhodnějším.
Tipy na školní pomůcky bez chemie: https://arnika.org/content/vyrobky-bez-pvc-skolni-pomucky-a-potreby
V dnešní obě se lidé snaží ušetřit, kde se dá, ale bohužel nejlevnější produkty v oblasti školních potřeb nepatří mezi ty nejbezpečnější. Těžko lze konkurovat především čínským výrobcům, kteří využívají nedokonalé legislativy. Rodičům by ale mělo jít především o zdraví svých dětí.
Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
https://www.denik.cz/z_domova/tema_skolni_pomucky_nebezpecne20080826.html
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/zelene-pomucky-aneb-do-skoly-s-propiskou-z-kukurice-a-ekologickym-tonerem.aspx
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30