Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Zdravé školní pomůcky

Zdravé školní pomůckyVyvěšeno: 24. 8. 2022
Sejmuto:
Evidenční číslo: 39-2022

painting-1673774_640.jpgZdravé školní potřeby

První září se už pomalu blíží a začínají se nakupovat všechny potřebné, ale i nepotřebné pomůcky do školy.  Věděli jste, že i školní potřeby můžou obsahovat látky, které škodí vašim dětem? Pastelky s těžkými kovy, obaly na sešity, penály, fixy, ořezávátka, ale dokonce i boxy na svačiny obsahující nebezpečné ftaláty. Jak vybavit dítko do školy bezpečně a ekologicky poradíme v našem článku.

S novým školním rokem přichází pro rodiče již tradiční povinnost vybavit svoje děti novými školními pomůckami. Výběr vhodných školních pomůcek nemusí být tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prodejci nabízejí mnoho výrobků, které sice splňují předepsané evropské normy, obsahují ale také PVC a další nebezpečné látky, které mohou poškozovat zdraví školáků. Problém spočívá v tom, že zatímco u hraček je legislativa poměrně přísná, školní pomůcky, které děti využívají stejně často, ne-li častěji, v zákonech tak důsledně chráněny nejsou.

PVC obsahující nadlimitní množství ftalátů

Co jsou to ftaláty? Jedná se o estery kyseliny ftalové. Používají se jako změkčovadla při výrobě plastů. Mezi nejrozšířenější patří DEPH (di-2-etylhexyl ftalát). Ftaláty jsou toxické látky, které způsobují zdravotní potíže až při dlouhodobém působení. Mohou vyvolat astma, poruchy chování a vývoje dětí, negativně také ovlivňují reprodukční systém chlapců. Současně jsou některé z nich nebezpečné pro ledviny a játra.

Jak poznat, že se jedná o nebezpečné PVC (polyvinylchlorid)? Na obale výrobku nebo v příbalových informacích najdete napsáno PVC nebo číslo 3 v recyklačním trojúhelníku na obalu nebo je uvedeno slovní označení PVC, vinyl, písmeno V.

V jakých pomůckách ftaláty najdeme? Obaly na sešity, penály, fixy, ořezávátka, i boxy na svačiny.

Proto je vhodné zaměřit se při koupi na školní potřeby s označením „PVC free“ nebo rovnou sáhnout po těch vyrobených z obnovitelných materiálů – na trhu jich je dostatek.

Existuje však spousta výrobků, na kterých žádný symbol není. Jde hlavně o výrobky dovezené z Číny. V takovém případě odborníci radí obrátit se přímo na prodejce, který by o složení měl být informován.

Pár rad při nákupu školních pomůcek

Dáváme přednost školním pomůckám bez PVC.

Kupujeme školní sešity ze sběrového papíru. Recyklace = třídění odpadu + nákup recyklovaných výrobků.

  • většina výrobků ze sběrového papíru má certifikát Ekologicky šetrný výrobek. Ten zaručuje jednak jeho kvalitu a jednak to, že byl vyroben s ohledem na životní prostředí
  • vyhledávání ekologicky příznivých výrobků z papírů můžete využít Katalog pro šetrné papírování ze sběrového papíru - http://www.skolnidiar.cz/files/files/ploha2katalogproetrnpaprovn.pdf

Kupujeme neparfémované psací potřeby nebo gumy, dáváme přednost mazacím gumám z přírodní gumy – kaučuku. Dáváme přednost fixám, barvám a lepidlům na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel. Organická rozpouštědla se z výrobků uvolňují těkáním. Jsou rizikem pro naše zdraví i životní prostředí. Proto doporučujeme vybírat si lepidla a fixy na vodní bázi. Bezpečné jsou „water-based“ fixy a vodové nebo prstové barvy obsahující potravinářská barviva a konzervační látky.

Upřednostňujeme nelakované tužky a pastelky.

  • v laku tužek a pastelek mohou být obsaženy toxické kovy, povrchově nelakované psací a kreslicí potřeby jsou snáze rozložitelné.

Vybíráme školních potřeb, které jsou biologicky rozložitelné nebo snadno recyklovatelné - z obnovitelných surovin, jako je dřevo, papír, případně textil či  kov.

Předcházejme vzniku odpadu – vyhýbejme se školním pomůckám na jedno použití.

  • kupujme jen to, co naše děti pro školní výuku potřebují. Nepřetížíme tak dětské školní aktovky a zároveň ulehčíme životnímu prostředí. Kupujme plnitelná pera, propisky, případně verzatilky. Hleďme i na to, jak je výrobek zabalen – menší množství snadno recyklovatelného obalu šetří suroviny i životní prostředí.

Kupujeme školní pomůcky, u kterých víme, kdo je a za jakých podmínek vyrobil – pokud je to možné, preferujeme české výrobce.

Evropská legislativa má na výrobce přísnější požadavky, než je tomu například u zboží z Asie. Například stanovuje limitní koncentrace některých toxických látek ve spotřebním zboží (benzen, těžké kovy, ftaláty ve výrobcích určených pro děti). Koupí českých výrobků dáte práci lidem v Česku a zmírníte ekologickou zátěž výrobku o jeho transport na velké vzdálenosti.

Přehled nebezpečných školních pomůcek naleznete v různých dostupných databázích:

Nicméně tyto seznamy nejsou schopné zahrnout všechny závadné výrobky na trhu. Problém může také nastat při hledání složení výrobku. Na některých totiž označení chybí. V tom případě je lepší poohlédnout se raději po jiném, důvěryhodnějším.

Tipy na školní pomůcky bez chemie: https://arnika.org/content/vyrobky-bez-pvc-skolni-pomucky-a-potreby

V dnešní obě se lidé snaží ušetřit, kde se dá, ale bohužel nejlevnější produkty v oblasti školních potřeb nepatří mezi ty nejbezpečnější. Těžko lze konkurovat především čínským výrobcům, kteří využívají nedokonalé legislativy. Rodičům by ale mělo jít především o zdraví svých dětí.

Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: www.pixabay.com
Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/tema_skolni_pomucky_nebezpecne20080826.html
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/zelene-pomucky-aneb-do-skoly-s-propiskou-z-kukurice-a-ekologickym-tonerem.aspx


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 16. 08. 2022 11:46