Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.
Čáp bílý (Ciconia ciconia)
Čáp bílý je známý stavěním svých velkých hnízd z klestí na lidských stavbách jako jsou opuštěné komíny, střechy budov, kostelní věže, sloupy vysokého napětí. Čápi jsou, až na výjimky, monogamní a na hnízdo se opakovaně ze zimovišť v Africe vrací stejný pár. Na hnízdo přilétá nejprve samec. Opraví poškozené části a čeká na přílet samice. Bývá to stejná partnerka, s níž hnízdil již v předchozích letech. Pokud samice nedorazí, samec buď v danou sezonu nezahnízdí nebo přiláká jinou samici.
Při tahu čápi létají jen ve dne. Během podzimního tahu urazí denně průměrně 300–400 km a při jarním kolem 200 km. Vzhledem ke své velikosti využívají teplých proudů nad pevninou a plachtění. Evropští čápi využívají dvě tahové cesty – západní před Gibraltar a východní přes Turecko, kterou využívají většinou i naši čeští čápi. Čápi se nijak zvlášť hlasově neprojevují, nejznámější zvuk, je klapání jejich velkým zobákem, které ponejvíc praktikují na jejích hnízdech. Jsou také dlouhověcí, dožívají se i 40 let.
Čáp černý (Ciconia nigra)
Populace černých čápů v českých zemích od poloviny 20. století stále mírně roste, dnes není velkou vzácností čápa černého zahlédnout. Přilétá za potravou i z velké vzdálenosti od hnízda. Hnízdo staví převážně na vysokých stromech v lesích, často v místech, kde vznikají stoupající vzdušné proudy, například u pasek, na okraji údolí aj., tyto proudy pak využívají při odletu z hnízda. Na svá hnízda se vracejí i po několik let za sebou, vždy hnízdo po příletu ze zimoviště poopraví, doplní stavební materiál, a tak je hnízdo každý rok o něco větší. Umí klapat zobákem jako o něco větší čáp bílý, ale klapání je slabší.
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30