Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.
Rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris)
Je druhem rákosníka, který je podobný příbuznému rákosníku obecnému. Liší se však místem hnízdiště, nehnízdí v rákosí, ale ve vysoké rostlinné vegetaci, dále se liší zpěvem. Vábí z hustého porostu pronikavým „šéé“ nebo „čak“. Zpěv je hlasitý, často napodobuje hlasy jiných ptáků, a to i druhů ze zimovišť v Africe. Do rákosin se stěhuje na konci léta až počátkem podzimu.
V České republice hnízdí na většině území po hranici 800 m n.m. Na Severočeských dolech, dolech Bílina se vyskytuje na rekultivovaných výsypkách i na vnitřních prostorách dolu. Hnízdí v hustých vysokých bylinných porostech s keři v blízkosti vod nebo na přilehlých polích.
Slavík modráček (Luscinia svecica)
Slavík modráček je zastoupen v ČR dvěma poddruhy, a to středoevropským a tundrovým. Každý z nich má na hnízdiště zcela odlišné nároky, SM středoevropský vyhledává rákosí s porosty orobince a ostřice, zpravidla na okrajích rybníků, na rozdíl SM tundrový hnízdí na rašeliništích na hřebenech Krkonoš. Samci jsou nápadní svou modrou náprsenkou olemovanou ve spodní části černým a rezavým pruhem a nápadně rezavým ocasem. Samci přilétají na hnízdiště o několik dní dříve než samice a krátce poté začínají zpívat. Slavík modráček se živí převážně živočichy – hmyzem, pavouky a měkkýši, které sbírá na bahnitých místech.
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30