Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Seriál "Opeřenci na výsypkách": lyska a slípka

Seriál "Opeřenci na výsypkách": lyska a slípkaVyvěšeno: 4. 6. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 47-2023

Seriál "Opeřenci na výsypkách": lyska a slípka

Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.

 

IMG_3709_edited.jpgLyska černá (Fulica atra)

Lyska černá je typickým obyvatelem stojatých vod všeho druhu, v městech ji můžeme spatřit v podstatě po celý rok, ale více v zimním období, kdy se stěhuje na nezamrzlá parková jezírka, městské rybníky, protékající vodní toky. Nápadná je při vyplašení, kdy se rozbíhá po vodě za mohutného plácání křídly. Není příliš dobrým letcem, proto vodu raději přeběhne, nežli přeletí tak, jak to dělají například divoké kachny.

V České republice je lyska černá běžným druhem a je rozšířena po výrazné většině území. Rozšířená je i na pozemcích Severočeských dolů, kde osidluje většinu vod na obou výsypkách i ve vnitřním prostoru dolu.


 

P8169143.jpgSlípka zelenonohá (Gallinula chloropus)

Slípka zelenonohá je ve volné přírodě většinou velmi plachá a při náznaku nebezpečí rychle prchá do úkrytu poblíž břehu, které ji nejčastěji poskytují husté porosty rákosu nebo ostřic. Dobře se však přizpůsobuje i životu v těsné blízkosti člověka, zejména v městských parcích, na polích a v průplavech, a svou přirozenou plachost v takovýchto oblastech již mnohdy postrádá. Slípky patří mezi nejrozšířenější sladkovodní ptáky světa, v Evropě se menším počtu vyskytuje pouze ve Skandinávii a na území některých jižních států. Je velmi přizpůsobivá, a proto může žít prakticky téměř na všech typech stojatých, pomalu tekoucích, sladkých i poloslaných vod od rybníků, jezer a močálů.

V České republice se vyskytuje pravidelně a ve větším počtu, na území Severočeských dolů, dolu Bílina je její výskyt na několika místech rovněž zaznamenán.


Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Josef Horák

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 24. 05. 2023 12:30