Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Seriál "Opeřenci na výsypkách": volavka a vodouš

Seriál "Opeřenci na výsypkách": volavka a vodoušVyvěšeno: 18. 6. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 53-2023

Seriál "Opeřenci na výsypkách": volavka a vodouš

Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérských ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.

 

Volavka popelavá (Ardea cinerea)

P9270807-ORF_DxO_DeepPRIME.jpgPodobně jako ostatní druhy volavek loví tak, že stojí bez pohybu ve vodě upřeně hledí do vody a pokud se kořist přiblíží na dosah, doslova ji harpunuje a zmocňuje se jí. Velmi často vidíme volavky, někdy i ve velkém množství, na polích, kde s oblibou loví hraboše. Zde loví podobně jako ve vodě. Kořist polyká vcelku. Někdy chytí rybu, která je příliš velká, tu pak vyvrhuje a snaží se jí spolknout znovu. Nejaktivnější je brzy ráno a za soumraku. Obývá Evropu s výjimkou velké části Skandinávie, Asii i Afriku. Je obyvatelkou všech typů vod, kde najde potravu.

V České republice je nejhojnější z volavek, vyskytuje se po celém území po 730 m n.m. Většinu roku se zdržuje samostatně, na velkých vodních plochách s velkým množstvím potravy se může vyskytnout jejich velké množství, ale přesto bývají po ploše rovnoměrně rozprostřené. Na všech pozemcích Severočeských dolů, dolů Bílina se s volavkami popelavými u vodních ploch nebo polích můžeme setkat.


Vodouš kropenatý
(Tringa ochropus)

P3254422.jpgPři zimní procházce kolem nezamrzlé vody se nám může v ojedinělých případech stát, že z břehu u vody, případně z mělké vody, prudce vyletí velmi tmavě zbarvený pták s dlouhými křídly a velikosti kosa, zahlédneme i výrazně bílý kostřec, pak bude pravděpodobně jednat o vodouše kropenatého, který ačkoliv je tažným druhem a zimuje v rovníkové až jižní Africe, ale i z menší části v jižní a západní Evropě, se u nás zdržel i do zimních měsíců.

Na tahu je možné setkat se s vodoušem kropenatým i na Severočeských dolech, zejména výsypce Pokrok na dolech Bílina. Vodouši kropenatí sbírají potravu, kterou se skládá z hmyzu, červů a plžů, během brodění ve vodě, případně břehu.Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Josef Horák

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 8. 06. 2023 13:41