Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Seriál "Opeřenci na výsypkách": bažant a křepelka

Seriál "Opeřenci na výsypkách": bažant a křepelkaVyvěšeno: 2. 7. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 59-2023

Seriál "Opeřenci na výsypkách": bažant a křepelka

Přinášíme další díl našeho seriálu "Opeřenci na výsypkách", který se, jak název napovídá, věnuje vzácným a často ohroženým druhům ptactva, které můžeme potkat na okrajích lomů či výsypkách. V průběhu letošního roku vám představíme přes padesát opeřenců, kteří se zabydleli právě v těchto biotopech. Náš malý „ptačí“ seriál jsme připravili ve spolupráci s p. Josefem Horákem, amatérským ornitologem a úžasným fotografem naší přírody. Pojďte se spolu s námi něco dozvědět a zároveň se pokochat krásnými snímky.


P4214854-ORF_DxO_PRIME (3).jpgBažant obecný
(Phasianus colchicus)

Bažant obecný byl z Asie do českých zemí dovezen ve 14. století, zde byl původně chován v bažantnicích, ve volných honitbách se později vyskytoval až v 19. století. Bažant vždy představoval naší nejvýznamnější pernatou lovnou zvěř. Bažant patří mezi nejpestřejší ptáky. Samec je tak pestře zbarven, že se na jeho peří nachází celá stupnice barev. Od bílé přes žlutou, červenou, hnědou až po černou. Zejména na jaře v době toku vyniká pestrost kohouta ještě tím, že má kolem očí zduřelé rudě červené výrůstky, kterým se říká poušky. V té době má i na hlavě vztyčená péřová ouška.

V zimě se bažanti shlukují do hejn složených z obou pohlaví. Po zimě nejsilnější kohouti opouštějí hejna a vybírají si prostředí pro svá teritoria. Většinou již v březnu začínají tokat a s ostatními svádět souboje. Dva zápasící kohouty občas spatříme třeba na poli, ale nikdy při tom jeden druhého nezraní. Poražený, a tedy slabší kohout raději místo opustí a odlétne. Během toku se kohout natahuje do výšky a krátce třepe křídly. To vše doprovází hlasité „kodrcání“, které ze sebe vyluzuje a je signálem nejen pro slepice, ale i pro ostatní kohouty. Na území dolů Bílina se s bažantem můžeme setkat, v menší míře obývají pravidelně sekané travní porosty výsypek, více jich najdeme v zarostlých částech nebo na hranici výsypek s původním biotopem a v blízkosti polí.


P5286552-ORF_DxO_DeepPRIME.jpgKřepelka polní
(Coturnix coturnix)

Křepelka je charakteristická svým slyšitelným hlasem, kdy pořád dokola „rozdává pět peněz“, řečeno lidskou řečí. Slyšet je dobře, avšak vidět ji se podaří jen málokomu, její vynikající mimikry a přirozeně daný krycí reflex ji činí neviditelnou. Křepelka, ačkoliv patří mezi bažantovité, je stěhovavým druhem, na zimu odlétá do severní Afriky anebo na jižní okraj Sahary, odlétá na konci srpna a září, vrací se během měsíce dubna. V České republice se křepelky vyskytují na celém území, především v nižších polohách, k hnízdění vyhledává otevřenou zemědělskou krajinu s pastvinami, obilnými poli, případně lesostepi. Na výsypkách Severočeských dolů lze křepelku poměrně snadno v době toku slyšet, spatřit ji však díky jejímu zbarvení a způsobu života není snadné.

 

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Josef Horák

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 24. 06. 2023 12:19