Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Jak vyrobit pítko pro včely a hmyz

Jak vyrobit pítko pro včely a hmyzVyvěšeno: 10. 7. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 63-2023

bird-bath-gaf3b0bfa4_640.jpgJak vyrobit pítko pro včely a hmyz

Horka v posledních dnech si vyžadují dodržování pitného režimu - neplatí to pouze u lidí, ale také u zvířat. I volně žijící zvířata potřebují vodu, ale je v přírodě? Zkuste jim vyrobit pítka - buď svépomocí nebo se svými ratolestmi. Pomůžete přírodě a i se pobavíte.

Proč jsou v zahradě/přírodě potřeba pítka?

Letní parna přinášejí období, kdy je pro hmyz obtížné najít si ve volné přírodě či v zahradě vodu. Pokud neprší delší dobu, včelky i hmyz bez vody začínají strádat. Jste-li zaníceným podporovatelem přírody a milovníkem všech živých tvorů, udělejte pro ně jednoduchou maličkost – nainstalujte do své zahrady, na balkon, terasu nebo okenní parapet pítko, které pomůže včelkám i dalšímu hmyzu v těžkých časech bez vody.

Jaká voda je pro hmyz nejlepší?

Pro hmyz i motýly je nejpřirozenější a nejideálnější voda ve formě, v jaké ji konzumovali po tisíce let. Jedná se tedy o přírodní kalná jezírka, rybníčky, kaluže po dešti nebo po dětském hraní se zahradní hadicí. Chováte-li kočky, všimněte si, jakou vodu preferují ony. Voda z kohoutku jim často nevyhovuje tolik jako voda ze džberu u studny nebo voda z nádoby pod okapem. Na sběr dešťové vody nepotřebujete pro začátek sofistikovanou retenční nádrž, k jejímu zadržení stačí kbelík či starý květináč pod okapem, kolečko postavené v zahradě nebo nádoba, do které poteče voda ze střechy altánu. Když nemáte po ruce dešťovku, samozřejmě si vystačíte i s kohoutkovou vodou. Přidejte do ní vždy malinko soli, aby voda obsahovala více minerálů.

Z čeho pítka vyrobit?

Pro začátek vám jako pítko poslouží jakákoli nádobka vhodného tvaru, například keramická či plastová podmiska květináče, víko vyřazené zapékací misky, dřevěná nádobka nebo třeba dřevěné korýtko či stružka, na kterou bude navazovat výtok ze zahradní hadice.

Fajnšmekři si dovedou vlastnoručně vyrobit nádherná pítka přímo ve své zahradě. Krásně působí například pítko vytesané z pískovce. Díky jeho snadné opracovatelnosti si můžete při troše trpělivosti sami vytesat pítko podle vašich představ. Na závěr bude jen potřebovat impregnační nátěr, aby voda do pískovce neprosakovala.

Další možností je zhotovení betonového pítka. Pokud si chcete vlastnoručně vyrobit jednoduché elegantní pítko, budete potřebovat dvě nádoby podobného tvaru ve dvou velikostech. Tu větší vylijete betonem, do kterého umístíte menší nádobku, kterou zatížíte tak, aby vytvořila požadovanou prohlubeň. Nebo můžete udělat beton hustší, vybranou nádobku, která poslouží jako forma, otočit dnem vzhůru a rovnoměrně na ni nanést vrstvu betonu. V tomto případě můžete navíc své dílo zvenčí dozdobit kamínky nebo třeba mušlemi. Jakmile beton dostatečně zatvrdne, odstraníte použité formy a krásné pítko je na světě. Podobným způsobem se dá samozřejmě vyrábět řada pítek různých velikostí a tvarů, ale také květináčů i dalších dekorací.

Pokud chcete, aby vaše pítka byla pro žíznivé včelky, motýly i další hmyz bezpečná, určitě je vybavte kameny, kusy dřeva, větvičkami nebo mechem. Drobnější kamínky mohou být na dně pítka, ale větší by určitě měly vykukovat nad hladinu, aby poskytly všem živočichům přistávací a záchytnou plochu.

Důležité je udržovat v pítku stále čistou vodu a po dovolené zkontrolovat, jestli se v pítku během letních veder nepřemnožily řasy. Vyrobit si také můžete pítko se zásobníkem vody, které nemusíte tak často kontrolovat a doplňovat.

e5f687ae48fd32-pitko-adela-1.jpgVýroba jednoduchého pítka

Na výrobu budete potřebovat:

  • sklenici od okurek (ideální je 4litrová, ale bohatě bude stačit i 0,7 litru)
  • plastovou či keramickou misku pod květináč
  • houbovou uterku z celulózy
  • mech
  • kamínky různých velikostí

Pítko vyrobené ze sklenice od okurek sice není žádná designovka, ale praktická a funkční věc, která pomůže hmyzu hned teď. Až budete mít cestu kolem stavebnin nebo se vypravíte za dědečkem do dřevníku, můžete si samozřejmě zhotovit fajnovější kousek, ale pro okamžité napájení hmyzu si pítko snadno vyrobíte z toho, co už doma máte.

  1. Do připravené sklenice nalijte vodu. Pro začátek jí bohatě stačí polovina. Včelky upřednostňují osolenou vodu, proto jim ji lehce osolte. Na 10 litrů byste měli použít půl kávové lžičky, takže to bude skutečně jenom špetička.
  2. Na sklenici položte savou utěrku, na ni misku a všechny tři komponenty zároveň obraťte.
  3. Během obracení sklenice by houbička měla nasáknout vodu. Pokud se tak nestane, trošku s ní zapohybujte do stran. Už teď je pítko funkční a prospěšné, můžete ho ovšem ještě maličko vylepšit:
  4. Vnitřek plastové podmisky vyložte mechem a kamínky. Kameny rovnoměrně zatěžujte mech, aby vám nikam neuletěl. Pokud používáte suchý mech, nebojte se ho do začátku prolít vodou – krásně díky tomu nasaje a bude v podmisce dobře držet. Včelky budou na mechu i kamíncích moc rády přistávat a vy máte jistotu, že se v pítku neutopí.

Nyní již můžete pítko instalovat do zahrady a těšit se na první návštěvníky. Na velké včelnici vydrží čtyřlitrové pítko zhruba týden, na vaší zahradě už to ovšem musíte vyzkoušet sami :) Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak dlouho vám voda v pítku vydrží a kdo všechno k vám díky němu zavítal.

A jak postupovat při doplňování vody? Buď můžete mech, kamínky a všechny další ozdůbky z pítka odstranit a opakovat výše uvedený postup. Nebo ponechte načančané pítko jak je a pro vložení znovu naplněné sklenice využijte malý fígl s plechem. Na naplněnou sklenici přiložte plech, přimáčkněte a rychlým pohybem sklenici i s plechem otočte. Položte do pítka a poté plech zpod sklenice opatrně, ale rychle vysuňte. Počítejte s tím, že se vždy trochu vody ulije, ale to vůbec nevadí.

 

Kam pítko umístit?

Pítko by mělo být umístěno na přehledném lehce vyvýšeném místě. Někdo pítka zavěšuje na větvičky, jiný je dává na sloupky či jiné vyšší konstrukce, ovšem například betonová nebo kamenná pítka zůstávají kvůli své váze instalována spíše na zemi. Počítejte s tím, že voda v zahradě přiláká i další návštěvníky. Ptáci začnou pítko používat jako koupátko a pravidelně si k vám zaletí na svou hygienu i vycachtání. Kočky přiláká čerstvá voda a psi pravděpodobně začnou chodit pít také k pítku, protože z cizího chutná vždycky lépe.

Pítko pro včelky, motýly, další hmyz i ptáky může být nádherným zpestřením vaší zahrady, koutkem plným ruchu a prostorem pro pozorování přírody. Hmyzu a ptákům jeho výrobou velmi posloužíte, ale krásnou podívanou připravíte i sobě. Až budete mít pítko hotové a instalované, budeme moc rádi, když se s námi podělíte o jeho fotografie.

Článek spolu s fotografiemi převzat z https://www.pleva.cz a redakčně upraven.


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 12. 07. 2023 9:16