Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Výlety za přírodou Ústeckého kraje

Výlety za přírodou Ústeckého krajeVyvěšeno: 3. 8. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 70-2023

Výlety za přírodou Ústeckého kraje

IMG_20230715_101118.jpgÚstecký kraj nám nabízí spoustu zajímavých míst, a to ty hodně známé jako např. České středohoří, Pravčickou bránu, Bezručovo údolí ... až po ty méně známe. Prázdniny jsou už ve své půlce a nevíte-li, kam na výlet, nabízíme inspiraci na další objevování přírodních krás v našem kraji.

Příroda Ústeckého kraje je krásná jak v zimě, tak i v létě. Drsné přírodní podmínky našeho kraje inspirovaly v minulosti mnoho umělců k vytvoření nadčasových děl, které zachycují poetiku a tajemno této jedinečné oblasti.

Největší přírodní dominantou Ústeckého kraje je Národní park České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Těmi nejznámějšími lákadly jsou Pravčická brána, soutěsky Kamenice nebo Tiské stěny. Mezi další přírodní unikáty kraje patří CHKO České středohoří, Jetřichovické stěny, hora Bořeň, Růžový vrch, ale i Přírodní park Dolní Poohří.

Vydejte se o prázdninách v našem kraji za zážitky, které téměř nic nestojí – kromě peněz za cestu a jídlo na žádném z těchto míst nemusíte tahat z peněženky vstupné ani jiné poplatky. Zde je pár tipů od nás.

Jeskyně Mordloch

Nedaleko města Štětí se nachází pískovcová jeskyně zvaná Mordloch, jejíž jméno by se dalo volně přeložit jako "vražedná díra". Jedná se o přitesaný prostor o rozměrech 6 x 2,5 m, pro větší pohodlí dávných obyvatel opatřený skalními lavicemi. Na pískovcovou jeskyni navazuje pseudokrasová jeskyně o celkové délce 22 m a výšce pouze 0,5 m. K jeskyni se nejsnáze dostanete po žluté značce ze vsi Želízy nebo Stračí. Z jeskyně je překrásný výhled na nedaleký skalní útvar Sedm chlebů, který svým tvarem připomíná sedm bochníků chleba naskládaných na sebe.

Kamenná Hvězda života

Přibližně dva kilometry jihozápadně od Rumburku se nachází v nadmořské výšce 516 metrů zalesněný čedičový kopec Dymník, na kterém stojí 22 štíhlých žulových kamenů. Celkem 22 štíhlých obelisků je pevně ukotveno v zemi, vztyčeny jsou směrem k nebesům. Kameny byly vysekány klíny před více než sto lety ze zdejší žuly, jsou pět až šest metrů dlouhé a okolo čtyř tun těžké. Objeveny byly při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou a pod Dymníkem instalovány v letech 2003 až 2004. Místo je považováno za jedno z duchovně nejsilnějších míst lužicko-horského podhůří a bývá občas označováno za Rumburské Stonehenge.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka prochází územím Jetřichovických stěn, pozoruhodným rozsáhlým skalním městem ležícím na jižním okraji národního parku České Švýcarsko poblíž rozhraní s chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Na 16 zastaveních získáte vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat. Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severně od obce Jetřichovice. V jedné z nejkrásnějších skalních oblastí objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže.

Vyhlídka Belvedér

Vyhlídka Belvedér je nejstarší a jednou z nejhezčích vyhlídek v Českém Švýcarsku s nádhernými výhledy na Labský kaňon. Belvedér leží asi 2,5 kilometru na jihozápad od Hřenska v CHKO Labské pískovce a tyčí se cca 130 m vysoko nad řekou Labe. Vyhlídka Belveder je přístupná z Labské Stráně po červené turistické značce. Pěkná je také turistická cesta vedoucí po bývalé kočárové cestě z Děčína a po cestě od Hřenska (rovněž červená značka).

Zlatý vrch

Nedaleko České Kamenice v Ústeckém kraji najdete národní přírodní památku Zlatý vrch. Ta se nachází na stejnojmenném čedičovém vrcholu (657 m), na jehož úbočí byl kolem roku 1870 vybudován lom. Po ukončení těžby byla odkryta celá lomová stěna, kterou tvoří až 30 metrů vysoké, dokonale vyvinuté sloupce olivinického čediče a vytváří zde unikátní kamenné varhany. Kolem Zlatého a Stříbrného vrchu vede od roku 2002 naučná stezka Okolím Studence. Stezka měří 22,5 km (včetně odbočky k rozhledně na Studenci) a díky převýšení je poměrně náročná. Na okružní trase je 20 zastavení (Zlatý vrch je zastavení č. 14) a ideálním startovacím místem je železniční zastávka u obce Mlýny u Kytlice.

Vrch Mědník v Krušných horách

Mědník je 910 metrů vysoký vrch v Krušných horách, pod jehož jižním svahem se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami (70 větších i menších štol a jam z 15. až 19. století). Podzemí Mědníku je v současnosti přístupné dvěma historickými štolami – Marie Pomocná a Země zaslíbená, s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.  

Ústecký kraj si vás podmaní svou přírodní krásou, která předčí řadu jiných oblastí České republiky. Výletů a zážitků zdar a špatnému počasí zmar!


Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: Z. Kusková
 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bdn%C3%ADk
https://www.region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/belveder/
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-jetrichovicke-skaly
https://turistickamapa.cz
https://www.atlasceska.cz/pamatky/l/14/c/58


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 31. 07. 2023 10:00