Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Patroni se vydali do provozu

Patroni se vydali do provozuVyvěšeno: 29. 9. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 84-2023

IMG-8868.jpgPatroni se vydali do provozu

Jak funguje měřicí stanice automatického imisního monitoringu v Mostě? A jak se ovzduší vlastně měří? Co vše vyrábí ORLEN Unipetrol v Záluží a jak to v jeho areálu funguje? To všechno, a ještě o něco navíc už vědí Patroni z 11. Základní školy v Mostě, kteří se prostřednictvím našeho projektu MOST k přírodě podívali na tato netradiční místa.

Ovzduší Mostecka  nebylo vždy ideální, i když se situace od 90. let podstatně zlepšila, stále je nutné věnovat tomuto tématu zvýšenou pozornost. Právě proto jsme chtěli mosteckým Patronům umožnit nahlédnout tomuto tématu takříkajíc pod pokličku. Díky panu Gollovi z Českého hydrometeorologického ústavu, který spravuje měřicí stanici v Mostě, mohli Patroni nahlédnout přímo do měřicího kontejneru. Pracovník ČHMÚ jim detailně popsal, jak měření funguje, co vlastně stanice měří a podle čeho se například vyhlašuje smogová situace.

IMG-8863.jpgPoté se Patroni vydali do rozlehlého areálu ORLEN Unipetrol v Záluží. Patroni měli možnost projet celý areálem a za výkladu odborného pracovníka viděli všechny části závodu. Patroni díky exkurzi zjistili, jak pohonné hmoty vznikají a jakou cestu musí urazit, než se dostanou do našich aut. S údivem se pozastavili i nad informací o sazích CHEZACARB®, které se zde vyrábí a poté distribuují. Tyto saze vynikají nejen svou elektrickou vodivostí, ale také znamenitou sorpční kapacitou, díky které jsou ideálním prostředkem při likvidaci ekologických havárií a čištění spalin v teplárnách i spalovnách. Zjistili, jak je to i s flérami - hořáky, které slouží ke spalování plynu, který by jinak unikal do ovzduší.

Děkujeme panu Gollovi a panu Dragounovi z ORLEN Unipetrol, kteří se Patronům věnovali po celou dobu exkurzí.

Sledujte nás na www.mostkprirode.cz a https://www.instagram.com/ekocentrummost/

Projekt je realizován pod záštitou primátora města Mostu a současně podpořen Statutárním městem Most a společností ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 

Foto: archiv ECM

Zpět na přehled
Naposledy změněno: 29. 09. 2023 9:21