Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Výukové programy v mateřských školách v Jirkově

Výukové programy v mateřských školách v JirkověVyvěšeno: 11. 12. 2023
Sejmuto:
Evidenční číslo: 101-2023

IMG_9877.jpgVýukové programy v mateřských školách v Jirkově

Naše ekocentrum uspořádalo za podpory města Jirkov cyklus výukových programů pro děti v mateřských školách. Výukové programy probíhaly v mateřských školách – Čtyřka, Klubíčko a Mašinka v Jirkově a také v mateřské škole Pošťáček ve Vrskmani. Jak se programy dětem líbily se dozvíte v článku.

Lektorky ekocentra realizovaly v jirkovských mateřských školách čtyři typy výukových programů zaměřených na poznávání stromů, života na farmě, vody a také stop zvířat. Celkově se do realizace 15 výukových programů zapojilo 208 dětí.

Výukové programy probíhaly od září do prosince v mateřských školách, ale i v blízkém okolí školek. Učení venku je pro děti názorné a pestré. Přináší mnoho nových podnětů nejen pro naše smysly, ale i pro naše myšlení. Děti se díky tomu naučí být chvíli v klidu a pozorovat okolí a poslouchat zvuky přírody. Prostřednictvím prožitku tak děti získávají nové poznatky ze života rostlin a zvířat v jednotlivých období.

V průběhu výukových programů děti zjistily odpovědi na otázky: Jak roste strom a dokáže se potit? Kdo je farmář? Jaké rostliny farmář pěstuje a o jaká hospodářská zvířata se stará? Jakou zvěř můžeme vidět v lese a podle čeho poznáme, kdo v lese žije? Je pro nás voda důležitá a jak to, že je pořád kolem nás?

IMG-20231017-WA0010.jpgKaždý z výukových programů byl koncipován tak, aby došlo k prohloubení stávajících znalostí dětí a současně k výuce nových informací.

„Jak si žije strom?“

V průběhu tohoto programu se děti dozvěděly, jestli je strom živý, když se nehýbe nebo jestli může strom zhubnout. Zkusily zjistit, jak se cítíme, když obejmeme strom. Děti si v pohybu také vyzkoušely, jakým způsobem strom roste, od semínka až po krásný velký strom. Odměnou pro děti bylo bádání v terénu, zkoumaly části stromu, šišky, žaludy a kůru pod lupou.

„Na statku“

Během tohoto programu si děti vyzkoušely složit celou farmu. Povídaly si s lektorkou, co všechno se na farmě dělá, kdo a s čím tam pracuje. Určovaly druhy semínek, poznávaly zvuky hospodářských zvířat. Vyrobily si masky zvířátek a staly se na chvíli opravdovými „zvířátky na statku“.

„Voda, vodička“

Výukový program věnovaný vodě patřil v mateřských školách k nejoblíbenějším. Program na příběhu vodní kapičky ukázal nekonečný koloběh vody. Děti poznávaly i vodní zvířecí říši a během kreativní části si vytvořily svou vlastní originální rybku.

„Po stopách zvířátek“

V posledním výukovém programu, s kterým lektorky zavítaly do mateřských škol, se děti učily, jak poznat zvířátka poznat podle stop. Lektorky je formou her a kreativních činností seznámily nejen se stopami zvířat, ale i jejich pohybem a pobytovými znaky. Protože nebylo možné si na jednotlivé druhy zvířat reálně sáhnout, byly pro děti připravené ukázky peří, štětin a chlupů.

Děti byly velice aktivní a vnímavé. Věříme, že získané informace využijí dále i v běžném životě.

Ekocentrum Most děkuje městu Jirkov za finanční podporu, díky které mohlo být realizováno environmentální vzdělávání těch nejmenších v Jirkově.

 

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most 


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 11. 12. 2023 7:23