Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 1. března - Světový den bez připojení

1. března - Světový den bez připojeníDatum konání:
1.3.2024

yoga-2176668_640.jpg1. března - Světový den bez připojení

Někdy je dobré odpojit se od elektronického světa a zapojit se do skutečného světa. Zažijte přírodu, mluvte s lidmi a alespoň na krátkou chvíli žijte život bez obrazovek. Co je to Globální den bez připojení (nebo chcete-li, den odpojení)? Není žádným tajemstvím, že jsme stále více propojeni se světem kolem nás. Chytré telefony, tablety, WiFi připojení a internet nám umožnily být ve spojení s celým světem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, každý den v roce.

To nabízí nekonečné možnosti a samozřejmě to mnoha lidem nesmírně rozšířilo obzory tím, že jim ukázalo, jaký je svět tisíce kilometrů daleko. V našich životech jsou však také chvíle, kdy se zdá, že zapomínáme na to, jak nezbytné je oprostit se od digitálních zařízení a jiných gadgetů a oživit starodávné umění mluvit s lidmi kolem nás a pozorovat svět, který je všude kolem nás. Zkrátka, nejen pixely tvořící obrazy reality na obrazovce před námi. Nemluvě o tom, jak moc bychom mohli pomoci životnímu prostředí tím, že se každou chvíli rozhodneme odložit svá elektrická zařízení a setkat se s lidmi, se kterými si donekonečna chatujeme u kávy.

Historie Globálního dne odpojení
The Global Day of Unplugging založila nezisková židovská komunita Reboot v roce 2003. K účasti však nemusíte být Židé, dokonce ani věřící. Základní myšlenkou dne bylo vyzvat lidi, aby nechali svá elektronická zařízení odpojená a nepoužívaná po dobu 24 hodin, aby si dali příležitost odpočinout si a strávit čas odpočinkem s rodinou, přáteli nebo o samotě. To je rozhodně něco, co by bylo užitečné pro každého, bez ohledu na náboženství. Reboot věří, že takový čas potřebný k ,,restartování" našich systémů nás učiní šťastnějšími, spokojenějšími s našimi životy a více si uvědomíme věci, na kterých záleží. Kampaň v současnosti provozuje nezisková organizace Unplug Collaborative.

Jak oslavit Globální den odpojení
Oslava tohoto dne je docela jednoduchá. Jediné, co je potřeba udělat, je odpojit se od virtuálního "matrixu", který definuje každý okamžik našeho života. Takže vypněte ten notebook, nechte smartphone doma a vyhýbejte se e-mailům na dvacet čtyři hodin. Místo toho se projděte v místním parku a nespěchejte, abyste to měli za sebou. Udělejte si čas a pozorujte, jak veverky šmejdí po stromech nahoru a dolů, nebo jak voda teče potůčkem nebo jak se kachní matka stará o svá mláďata.

Nedívejte se na to jen jako na obrázek v knize, uvědomte si, že jste její součástí, součástí přírody, a važte si toho. Nebo si můžete zajít na šálek kávy s přítelem, během kterého si promluvíte o všech problémech, které vás napadnou, o velkých i malých, protože to jsou věci, ze kterých se skládá život. A samozřejmě nevytahujte telefon, abyste psali, zatímco nepřítomně přikyvujete, protože by to zmařilo celý účel výletu. V tomto smyslu může umění ,,vypnout" přinést skutečně relaxační výsledky, takže odložte smartphone a využijte tento skutečně příjemný zážitek.

Vypněte digitální stres
Odpojení také znamená opustit své každodenní starosti a znovu se spojit se svým skutečným já. Využijte den co nejlépe, třeba jen se svými myšlenkami. Stručně řečeno, udělejte si čas na naslouchání svému vnitřnímu hlasu a zjistěte, co si v danou chvíli skutečně myslíte a co cítíte. Zjistíte, že den bez rychlých digitálních rozptýlení může podpořit všímavé návyky a uvolnit stres.

Světový den odpojení bez konfliktů...
Co má společného s konflikty Globální den odpojení, den, který povzbuzuje lidi, aby trávili 24 hodin mimo svá oblíbená elektronická zařízení? Odpověď je jednoduchá. Na chytrých telefonech trávíme spoustu času. Je to zdaleka nejpoužívanější digitální zařízení. Ještě důležitější je, že váš smartphone je součástí vašich každodenních interakcí, od placení v obchodech až po kontrolu e-mailů. Proto se musíte ujistit, že můžete plně fungovat celý den, aniž byste se na to spoléhali.

Je dobré se připravit před Globálním dnem odpojení a dát svým přátelům a příbuzným vědět, že budete tento den bez telefonu. Protože většina lidí používá SMS nebo telefonní hovory, aby se s vámi spojila, musíte se ujistit, že vědí, že nebudete používat svůj telefon. Jinak by se o vás mohli bát! Kromě toho může být užitečné vytvořit automatickou odpověď pro vaši poštovní schránku, takže odesílatelé budou také informováni, že dodržujete Globální den odpojení. Většina lidí je frustrovaná, když očekávají rychlou odpověď! Můžete také informovat své přátele a sledující na sociálních sítích, že budete mít tento den volno. Nakonec je mnohem snazší odpojit se od každodenního digitálního rozptýlení, pokud se můžete ujistit, že Globální den odpojení nebude mít žádné negativní důsledky na vaši práci nebo vztahy.

Doufáme, že vám tento stručný návod pomůže naplno využít Globální den odpojení.

https://www.enviweb.cz