Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 2. února - Světový den mokřadů

2. února - Světový den mokřadů



Datum konání:
2.2.2024

sunset-845552_640.jpg2. února - Světový den mokřadů

Světový den mokřadů je mezinárodní významný den, jehož oslavy připadají každý rok na 2. února. Oslavou tohoto dne si připomínáme datum přijetí Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam (Ramsarská úmluva) dne 2. února 1971 v íránském městě Ramsar na břehu Kaspického moře. Světový den mokřadů byl poprvé slaven v roce 1997.

Od té doby sekretariát Ramsarské úmluvy poskytuje vládním agenturám, nevládním organizacím, ochranářským organizacím a společenským skupinám slavícím Světový den mokřadů relevantní podklady a materiály, aby jim tak pomohl při provádění různých aktivit jejichž cílem je zvýšení povědomí veřejnosti o hodnotě a přínosech mokřadů a podpora zachování a rozumného využívání mokřadů. Mezi tyto aktivity patří různé semináře, festivaly, oznámení o nově vyhlášených Ramsarských lokalitách, novinové články, rozhlasové rozhovory, ale například i procházky v přírodě či obnova mokřadů.

Podrobnosti o Světovém dni mokřadů na webu OSN.

Mokřady a cíle udržitelného rozvoje

Zdravé mokřady jsou nezbytné pro dosažení následujících Cílů udržitelného rozvoje: Cíl 6, který se zaměřuje na zajištění dostupnosti a udržitelného hospodaření s vodou a hygienou pro všechny, a jeho cíl 6.6, který se snaží chránit a obnovovat ekosystémy související s vodou; cíl 14, týkající se zachování a udržitelného využívání oceánů, moří a mořských zdrojů pro udržitelný rozvoj, včetně jeho cíle 14.2, který usiluje o udržitelné řízení a ochranu mořských a pobřežních ekosystémů; a Cíl 15, týkající se života na souši, a jeho cíl 15.1, který se snaží zajistit ochranu, obnovu a udržitelné využívání suchozemských a vnitrozemských sladkovodních ekosystémů a jejich služeb.

Každopádně...

Budoucnost lidstva závisí na mokřadech. Mokřady totiž nejenže čistí a doplňují naši vodu, ale poskytují i potravu (ryby a rýži), která nakrmí miliardy lidí. Jsou navíc jakousi přírodní houbou, která působí proti povodním a suchu. Mají velkou biologická rozmanitost a hrají důležitou roli jako úložiště uhlíku. Tyto jejich přínosy bohužel nejsou všeobecně známé a často je na ně nahlíženo pouze jako na pustiny. Od roku 1900 již zmizelo 64 % světových mokřadů.

Pro více informací navštivte oficiální web Světového dne mokřadů.

https://www.enviweb.cz