Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 29. června - Mezinárodní den bahna

29. června - Mezinárodní den bahnaDatum konání:
29.6.2024

child-1539341_640.jpg29. června - Mezinárodní den bahna

Jakmile zaprší, bahno je všude a doslova se dostane do všeho. Rozhodně neexistují žádné výhody, které by tato kluzká, lepkavá špinavá látka mohla nabídnout, že? Špatně! A tvůrci Mezinárodního dne bláta to chtějí dokázat.

Koneckonců, bahno je pro přírodu podstatné a venku znamená čerstvý vzduch a cvičení, dvě z nejlepších věcí pro lidi. A co když se trochu ušpiníme? Mnoho výzkumů ukázalo, že kontakt s určitým množstvím bakterií je pro nás dobrý, protože pomáhá budovat imunitu, na rozdíl od života v prakticky sterilním prostředí, které činí naše tělo velmi zranitelným. Nemluvě o tom, kolik minerálů může bahno obsahovat - existuje důvod, proč lidé platí stovky dolarů za bahenní masky a koupele v lázních. Tak na co čekáš? Pojďme se umazat!

Historie Mezinárodního dne bahna

Tvůrci Mezinárodního dne bláta chtěli najít způsob, jak pomoci všem dětem Země, aby se cítily blíže jeden druhému...a jaký lepší způsob, jak to udělat, než prostřednictvím Země samotné? Mezinárodní den bahna začal v roce 2009 na akci Světového fóra, kdy se Gillian McAuliffe z Austrálie a Bishnu Bhatta z Nepálu sešli, aby promluvili o způsobech, jak podpořit pocity společenství a uznání pro svět kolem nás. Spolupráce, která následovala, inspirovala pedagogy, děti a rodiny po celém světě, od Holandska přes Nepál až po Spojené státy, aby společně každý rok 29. června oslavili Mezinárodní den bahna. Bez ohledu na věk, rasu a náboženství, pokryti bahnem všichni vypadají stejně!

Jak oslavit Mezinárodní den bahna

Existuje nespočet způsobů, jak oslavit Mezinárodní den bahna, ale všechny mají jedno společné: musíte se umazat. Tento den může být obzvlášť zábavný, pokud máte děti, protože kdo se rád špiní tak jako děti? Jednou z nejkreativnějších a nejzábavnějších činností, které by bylo ideální dělat na Mezinárodní den bláta, je výroba soch z bláta nebo bahenních koláčů. Je snadné upravit konzistenci bahna, které používáte, pouhým přidáním trochu více zeminy nebo vody, takže by mělo být snadné vyrobit to, co chcete, a přitom si užít spoustu bezstarostného smíchu a kvalitního rodinného času. Dalším snadným způsobem, jak si užít tento den naplno, je vyrobit si domácí bahenní jámu pomocí nafukovacího bazénku. Nejen, že je to levné, ale také to přináší skutečně jedinečný zážitek. Vše, co musíte udělat, je naplnit jej bahnem, které lze snadno vytvořit směsí zeminy a vody, kterou pak mohou vaše děti cákat.

Ostatně, jak řekl americký botanik Luther Burbank:

"Každé dítě by mělo zažít bahenní koláče, kobylky, vodní brouky, pulce, žáby, bahenní želvy, lesní jahody, žaludy, kaštany, stromy, na které šplhá. Potok k brodění...včely, motýli, různá zvířata k pohlazení, seno, šišky, kameny, písek, hadi a sršni; každé dítě, které o ně bylo připraveno, bylo připraveno o nejlepší část...vzdělávání."