Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 3. května - Mezinárodní den slunce

3. května - Mezinárodní den slunceDatum konání:
3.5.2024

woman-591576_640.jpg3. května - Mezinárodní den slunce

Den Slunce je mezinárodní svátek připadající na 3. května a poprvé byl slaven v roce 1978 v USA. Slunce je pro nás velice důležité, ohřívá naší planetu, díky němu žijeme. A především v poslední době začal rozmach využití sluneční energie jako obnovitelného zdroje.

Den slunce se v roce 1994 stal mezinárodní událostí, když přitáhl pozornost 22 zemí. V Evropě akci představila evropská divize International Solar Society a postupně se tak vyvinuly Evropské dny Slunce, které probíhají v první polovině května v řadě evropských států včetně České republiky (od roku 2012). Na Mezinárodní den slunce se po celém světě pořádá mnoho akcí, které mají podpořit využívání solárních zdrojů energie. Lidé mohou o tomto svátku navštěvovat výstavy, dny otevřených dveří a setkání, která organizují solární výzkumné a projektové organizace. Studenti se účastní solárních projektů a soutěží ve školách...

Zajímavosti o Slunci:

  • Slunce je staré asi 4,6 miliardy let a podle odhadů vědců se nachází přibližně v polovině své existence.
  • Slunce má průměr 1 400 000 km, je tedy asi 109krát větší než Země. Kromě toho je Slunce přibližně 400krát větší i než Měsíc, který je však k Zemi 400krát blíže, proto se oba nebeské objekty ze zemského povrchu zdají být podobně velké.
  • Asi 150 000 000 km. Taková je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Pokud bychom podobnou vzdálenost chtěli zdolat autem, při průměrné rychlosti 130 km/h by nám to trvalo přibližně 130 let.