Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 8. května - Světový den oslů

8. května - Světový den oslůDatum konání:
8.5.2024

donkeys-7591047_640.jpg8. května - Světový den oslů

Na 8. května připadá na Světový den oslů. Byl založen v roce 2018, aby přinesl povědomí o nelehké situaci těchto odvážných a sympatických zvířecích pomocníků, včetně jejich léčby.

Divocí osli
Osli patří do řádu lichokopytníci (Perissodactyla) a čeledi koňovití (Equidae). V současné době se v přírodě vyskytují tři druhy divokých oslů. V Asii je to osel asijský (Equus hemionus) s pěti poddruhy, včetně vzácného onagera, a kiang (Equus kiang) se třemi poddruhy. V Africe žije nejvzácnější z divokých oslů a nejmenší z koňovitých osel africký (Equus africanus). U něj se rozlišují dva poddruhy – osel somálský a osel núbijský. Právě z afrických oslů (převážně osla núbijského) byl vyšlechtěn osel domácí (Equus africanus f. asinus).

Domácí osli
Domestikace oslů začala před 6 000 lety v dolním údolí Nilu. Vyšlechtěných plemen a barevných variant je mnohem méně než u koně domácího. Mezi osli, koňmi a dokonce i zebrami existují kříženci:

  • mezek: kříženec samice osla se samcem koně
  • mula (mul): kříženec samce osla se samicí koně
  • zedonk: kříženec samce osla a samice zebry
  • zonkey: kříženec samce zebry a samice osla

Hřebci kříženců (mezek i mula) neplodní, klisny někdy plodné; využití k práci, nošení nákladů, tahání a ježdění – jsou nenáročnější, klidnější a vytrvalejší než koně a odolnější než osli.