Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Češi třídí jako o život. V pandemii se barevné kontejnery plnily rychleji než obvykle

Češi třídí jako o život. V pandemii se barevné kontejnery plnily rychleji než obvykleDatum konání:
11.8.2021


trideni.jpgMnožství vytříděného odpadu v roce 2020 oproti předchozím letům vzrostlo. Každý Čech vytřídil v průměru 66,8 kilogramů materiálu. Podle společnosti EKO-KOM stojí za nárůstem mimo jiné i pandemie koronaviru.

Česká republika má jednu z nejkvalitnějších sběrných sítí v Evropě. Ke třídění občany motivuje například krátká docházková vzdálenost k barevným kontejnerům, která je v současnosti průměrně 90 metrů od bydliště a stále se snižuje. V loňském roce Češi vytřídili celkem 76 procent jednorázového obalového odpadu. Zhruba polovinu pak vedle průmyslu a obchodních sítí vytřídili sami občané.

Společnost EKO-KOM však upozornila na problém s dotříděním plastového odpadu pro recyklaci. Třídění plastů je oproti ostatním materiálům složitější. Zatímco sklo, papír, kovy a nápojové kartony se dostanou k recyklaci v 96 procentech případů, plastový odpad už na tom tak dobře není. PET lahve, duté plasty a folie lze sice snadno mechanicky zrecyklovat, zbytek plastů však prozatím končí na skládkách, nebo se zpracovává na certifikované palivo. Více než žádoucí jsou proto investice do třídicích linek a podpora recyklátorů problémových materiálů.

Článek převzat: https://pozitivni-zpravy.cz/