Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Evropský den koupání v řekách

Evropský den koupání v řekáchDatum konání:
9.7.2023

rest-gc1ad5f705_640.jpgBig Jump neboli Evropský den koupání v řekách vyhlašuje pravidelně Síť evropských řek (European Rivers Network) se sídlem ve Francii, vždy druhou červencovou neděli. Big Jump byl poprvé vyhlášen v roce 2005 a navazuje na Mezinárodní den koupání v Labi, pořádaný každoročně od roku 1997 německou organizací Deutsche Umwelthilfe.

Proč se koupat v řekách?

  • Posílíte imunitní systém. Pokud vás trápí alergie nebo slabá imunita, začněte plavat v jezerech, řekách či jiných vodních plochách namísto chemických bomb, jakými jsou bazény. Přírodní vodní plochy jsou plné života a biologické energie od rostlin a zvířat, které v ní žijí. A nejen to. Najdete v nich spoustu enzymů, minerálů a dalších prospěšných látek. 
  • Tělo začne tvořit více endorfinů. Díky těmto hormonům se cítíme šťastní, spokojení a naplnění. Je to způsobeno hned dvěma důvody. Za prvé, pokud jste v přírodě, cítíte se mnohem lépe. Asi ten pocit znáte, že? To proto, že lidský mozek reaguje pozitivně na pobyt na čerstvém vzduchu a začne vytvářet více endorfinů.
  • A za druhé, pohyb léčí. Jakákoliv sportovní aktivita má za následek vyplavování hormonu štěstí v obrovském měřítku. Díky této dvojité kombinaci se po koupeli venku budete cítit jako vyměnění. Pokud Vás tedy trápí deprese, úzkosti nebo i obyčejná špatná nálada, vezměte do ruky osušku a vyrazte se vykoupat do nejbližšího jezera nebo řeky.