Máte rádi procházky jarní přírodou? Pak při nich poohlédněte po prvosenkách jarních, takzvaných petrklíčích, a pomozte tak vědcům získat nové poznatky nejen o těchto rostlinách. Do mezinárodní výzvy s názvem Honba za petrklíči se může zapojit každý – výzkumníkům totiž stačí poslat fotografii.
Nachází se u silnic, na okraji lesa, na polích či u vody. Pozorovat petrklíče lze na mnoha místech, a vy se tak snadno můžete stát pravou rukou přírodovědců. „Při nalezení žlutého kvítku petrklíče neboli prvosenky jarní se opatrně bez utrhnutí prozkoumá její květ a výsledek pozorování společně s několika fotkami zašle vědcům prostřednictvím webové stránky nurmenukk.ee,“ vysvětlila postup koordinátorka projektu Hana Pánková z Akademie věd České republiky. Výzkumníci následně sesbíraná data zanalyzují a všem zúčastněným pošlou zpětnou vazbu. Jak však zdůrazňují, petrklíče se nacházejí na Červeném seznamu ohrožených druhů, a lidé by je proto rozhodně neměli trhat.
Nápad studovat petrklíče s pomocí veřejnosti se zrodil v roce 2019 v Estonsku a postupně se rozšířil do dalších evropských zemí. Dosud tak lidé zdokumentovali přes 360 tisíc květin na více než třech tisících místech po celé Evropě. Získané informace vědcům poslouží k lepšímu poznání nejen prvosenek, ale i obdobných druhů. Následně mohou hodnotit vliv změn v krajině, jako je například úbytek luk či pastvin. „Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a některých trávníků. Tato stanoviště jsou ovlivněna současným způsobem hospodaření. To může vést ke zmenšení velikosti populací prvosenek,“ dodal ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30