Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Jaro přilétá. Přivítejte na zahradě ptáka roku

Jaro přilétá. Přivítejte na zahradě ptáka rokuDatum konání:
18.3.2022

zvonek3.jpgJaro už je opravdu ve vzduchu – stačí ráno otevřít okno a zaposlouchat se do čím dál hlasitějšího zpěvu ptáků. A což teprve až přiletí ještě více navrátilců z teplých krajin!  My už se nemůžeme dočkat! Je načase rozloučit se se zimním přikrmováním ptáků a vrhnout se do jarních aktivit. Máme pro vás mnoho tipů, jak si jaro zpříjemnit a užít. Jak jinak než s ptáky!

V předjaří, pokud už teploty neklesají pod nulu, doporučujeme ukončit přikrmování ptáků na krmítku (víte, že letos proběhlo vskutku rekordní sčítání ptáků na krmítkách – Ptačí hodinka? Zúčastnilo se jej více než 35 000 lidí, kteří sečetli dohromady více než 700 000 ptáků – podrobné výsledky zde).

Na jaře a v létě spíše upravte své okolí či zahradu tak, aby ptákům poskytla sama dostatek potravy i bezpečí. Mnoho tipů, jak na to naleznete na webu ČSO. Pustit si můžete i webinář o ptačích zahradách. Krmítka vyčistěte, nechte vyschnout a uschovejte na další sezónu (Ptačí hodinka v roce 2023 proběhne 6.–8. ledna).

Pozorování ptactva se ale určitě vzdávat nemusíte, naopak, teď to teprve začne být zajímavé! Sledujte přílety stěhovavých ptáků, užívejte si čím dál jásavějšího ptačího zpěvu a svá pozorování zapisujte do faunistické databáze AVIF. Anebo co třeba ptákům připravit pítko a koupátko v jednom? Cachtající se ptáci přinášejí mnoho zábavy.

https://www.birdlife.cz/