Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Pítko pro včely a hmyz zvládne každý

Pítko pro včely a hmyz zvládne každýDatum konání:
13.7.2021

pitko.jpgLetní horka sužují nejenom lidi a větší zvířata, jako jsou třeba psi a kočky, ale také včely a další hmyz, který s neutuchající pracovitostí opečovává vše na zahradě. Zkusme jim letní pařáky trochu zpříjemnit jednoduchým výrobkem - pítkem.

V parných letních dnech shánějí včely a další užitečný hmyz vodu jen obtížně. Majitelé zahrad, ale nejenom oni, mají proto příležitost jim toto hledání ulehčit instalací velice jednoduchých pítek, která pro tyto drobné tvory budou zároveň bezpečná.

K výrobě budete potřebovat jen pár snadno dostupných předmětů. V základní podobě poslouží jakákoli starší miska, třeba i ta pod květináč, libovolné hloubky. Tu naplníme různě velkými kameny a nalijeme do ní vodu. Její hladina by měla sahat k horním kamenům, které mají ve vodě vytvářet ostrůvky, odkud se přilétnuvší hmyz může snadno a pohodlně napít.

Kdo chce, může použít nejenom oblázky, ale třeba i mušle nasbírané během dovolené u moře a zajímavě rostlé, třeba i oloupané kousky větviček. Vznikne tak pítko, které je užitečné a zároveň působí esteticky.

Kdo má rád více „domácí” přírodní prvky, může mezi kameny a větvičky vyskládat i pár kousků mechu. Pro hmyz tak vznikne jakýsi miniaturní biotop, který nabídne to nejdůležitější - vodu.

Jakou vodu použít

Ačkoli hmyz v případě nouze vezme zavděk i vodou kohoutkovou, větší radost, jako ostatně všem zvířatům, udělá voda dešťová. V jisté výhodě jsou v tomto případě majitelé zahrádek se sudy zachycujícími dešťovou vodu. Pro běžnou potřebu stačí mít ke svodům okapů přisunutou misku či sklenici, případně kyblík a z nich pak vodu do pítka doplňovat.

Kam je umístit

Jak vyplývá z logiky věci, ideálním místem pro pítko je spíše stinný kout, kde se voda z pítka nebude alespoň tak rychle vypařovat a zároveň si hmyz může lépe odpočinout. Zároveň není od věci najít místo někde poblíž kvetoucích rostlin, aby se včely po občerstvení mohly zase vesele pustit hned do práce.

Článek převzat: https://www.novinky.cz
Foto: Jana Nesvadbová, Novinky