Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Pomozte chránit čápy, vyzývají ornitologové. Poradí, jak na to

Pomozte chránit čápy, vyzývají ornitologové. Poradí, jak na to



Datum konání:
1.9.2021


cap.jpgJen v Česku hnízdí téměř osm set čapích rodin, každý rok se však mnozí z jejich členů potýkají s překážkami, které jim lidé svou činností připravují. Ačkoli se může zdát, že není v silách jednotlivců ptákům jakkoli pomoci, možností je několik. Kromě finančních darů na jejich záchranu může každý přispívat třeba také tím, že se bude zajímat o to, v jaké krajině ptáci žijí a jaké nástrahy na ně číhají.

Častou příčinou úmrtí těchto černobílých ptáků je střet s elektrickým vedením. Vůbec nejrizikovější jsou sloupy s vodorovnými konzolemi a třemi podpěrnými izolátory. Energetické společnosti sice nebezpečné úseky postupně zabezpečují, například nahrazováním sloupů konzolou s bidlem z nevodivého materiálu, jedná ale se o časově a finančně velmi náročný proces.

„Veřejnost může v této problematice významně pomoci sběrem dat o úmrtí ptáků a označováním rizikových elektrických sloupů a vodičů. Do faunistické databáze zaznamenávejte jakékoliv úhyny ptáků s co nejpřesnějšími údaji, jako jsou souřadnice a u nálezů pod elektrickým vedením číslo nejbližšího sloupu,“ poradila Karolína Mikslová z České společnosti ornitologické.

Zdravá krajina je základ

Velmi důležité jsou pro čápy také jejich potravní stanoviště, jež tvoří hlavně pole, louky a mokřady. Vlivem změn zemědělské krajiny, jako je vznik velkých lánů polí, monokultur a používání množství chemických postřiků, však vhodných čapích lovišť ubývá. Přestože za stav krajiny je ve výsledku obvykle zodpovědný výhradně její majitel, k pozitivní změně může podporou ekologického zemědělství přispět kdokoli.

„K ochraně životního prostředí můžeme přispět nákupem přednostně českých bio potravin a pokud možno, tak podporou šetrně hospodařících zemědělců ve vašem okolí. A pokud jste na straně přírody, můžete napsat zprávu ministrovi zemědělství s požadavkem na schválení takové společné zemědělské politiky, která skutečně vezme v potaz přírodu a život v ní,“ dodala Mikslová.

Článek převzat: birdlife.cz