Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Světový den vody - 22. března

Světový den vody - 22. březnaBez vody by nebyl život na Zemi - takto nějak by bez váhání odpovědělo již dítě v mateřské škole.

Máme to štěstí, že stačí otočit vodovodním kohoutkem. Zřídka si uvědomujeme její důležitost a nevyčíslitelnou hodnotu. Pitná voda je však opravdu velkým zázrakem. Je to dar. Její hodnotu si výjimečně uvědomujeme v aktuální situaci pandemie, kdy musíme podstatně více než jindy dbát na hygienu rukou. Až 40 % světové populace - 3 miliardy lidí nemá v domácnosti vodu ani mýdlo. UNICEF zabezpečuje 1/2 krizových dodávek vody na světě.

Každý rok má oslava Světového dne vody nějakou téma, poselství. Letošní myšlenka rezonuje ve světě z pochopitelných důvodů více než kdykoliv předtím. "Valuing water" nebo "Važme si vody" je téma Světového dne vody 2021. V rámci letošního Světového dne vody se uskutečňuje i digitální kampaň Važme si vody, kterou koordinují významné světové instituce zabývající se ochranou zdraví lidí, životního prostředí či lidskoprávní organizace. Odborníci už dávno upozorňovali, že lidé svými nepřiměřenými zásahy do přírody planetu ničí. A v době, kdy si už mnozí uvědomovali, že je nejvyšší čas s tím něco udělat a už i dělali, po celém světě se rozšířil nový koronavirus způsobující onemocnění COVID - 19. S pandemií a opatřeními proti šíření viru přibyly další tuny jednorázových plastů z jídel, roušek či ochranných obleků a rukavic nejen na skládkách, ale i v řekách a mořích. V médiích takové záběry bohužel vidíme stále častěji ...