Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ovzduší

Ovzduší

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří monitoruje aktuální stav ovzduší na základě dostupných neverifikovaných dat získaných z 16 měřicích stanic v Ústeckém kraji, jejichž provozovatelé jsou Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Zdravotní ústav (ZÚ).

Data jsou stahovaná nepřetržitě po celý den (aktualizace probíhá každou hodinu) a automaticky převáděna do grafické podoby a pomocí indexů kvality ovzduší rozlišena dle kvality ovzduší.

Index kvality ovzduší (IKO)

IKO představuje souhrnné hodnocení aktuálního stavu ovzduší v konkrétním místě. Od roku 2019 je IKO prezentován kombinací čísel a písmen a barevně rozlišen v tzv. semaforu – zelená nejlepší, červená nejhorší.

1A

velmi dobrá kvalita ovzduší

1B

dobrá kvalita ovzduší

2A

přijatelná kvalita ovzduší

2B

přijatelná kvalita ovzduší

3A

zhoršená kvalita ovzduší

3B

špatná kvalita ovzduší

Doporučení pro běžnou i náchylnou populaci

Index 1A – ideální podmínky pro pobyt venku

Index 1B – venkovní aktivity můžou být prováděny bez omezení

Index 2A – pro citlivé skupiny osob může představovat nepatrné riziko vzniku obtíží pro velmi malý počet lidí, kteří jsou mimořádně citliví na znečištění ovzduší. Není třeba měnit své obvyklé venkovní aktivity, pokud nezaznamenáte příznaky jako je kašel nebo dráždění krku. Běžná populace může provozovat venkovní aktivity bez omezení.

Index 2B – citlivé skupiny osob by měly zvážit snížení nebo odložení namáhavých činnosti venku, zejména pokud se zhorší jejich zdravotní stav nebo se objeví příznaky, jako je kašel a dráždění v krku. Běžná populace nemusí měnit své obvyklé aktivity ve venkovním prostředí.

Index 3A – citlivé skupin osob by měly omezit namáhavé činnosti zejména ve venkovním prostředí, zvláště pokud se zhorší jejich zdravotní stav nebo se objeví příznaky jak je kašel a podráždění krku. Astmatici a lidé s chronickým onemocněním mohou mít potřebu častějšího použití úlevového léku. Všichni starší lidé a děti by měli omezit fyzickou aktivitu. Běžná populace by měla zvážit snížení nebo odložení namáhavé činnosti venku, pokud se objeví příznaky jako je kašel nebo podráždění krku.

Index 3B – citlivé skupiny osob by měly zkrátit pobyt venku a vyhnout se při tom fyzické námaze. Astmatici a lidé s chronickým onemocněním mohou mít potřebu častějšího použití úlevového léku. Běžná populace by měla omezit namáhavou činnost venku, obzvláště pokud zaznamená jakékoliv nepříjemné pocity a příznaky jako se dráždění v krku, pálení očí, kašel apod.

Zdroj: ČHMÚ