Po staletí jsou včely považovány za jedny z nejpracovitějších stvoření na zemi, které prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí. Včely a další opylovači, přenášející pyl z jedné květiny do druhé, umožňují nejen hojnou produkci ovoce, ořechů a semen, ale také větší rozmanitost a lepší kvalitu, což přispívá k zajištění výživy a bezpečných potravin.
Opylovači, jako jsou včely, ptáci a netopýři, ovlivňují 35 procent světové produkce plodin, zvyšují výnosy 87 předních potravinářských plodin na světě a umožňují produkci mnoha léčivých přípravků pocházejících z rostlin. Tři ze čtyř plodin po celém světě, které produkují ovoce nebo semena pro lidskou výživu, závisí, alespoň částečně, na opylovačích.
Proč světový den včel?
Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při udržování zdraví lidí a planety, a o mnoha výzvách, kterým dnes čelí.
Tento den se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády s podporou Apimondie vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel.
Datum Světového dne včel bylo zvoleno podle narození Antona Janši, který byl průkopníkem moderního včelařství. Janša pocházel z rodiny včelařů ve Slovinsku, kde je včelařství důležitou zemědělskou činností s dlouholetou tradicí.
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6:30 - 14:30