Kvalita ovzduší

Děčín
Doksany
Chomutov
Krupka
Lom
Litoměřice
Měděnec
Most
Rudolice v Horách
Sněžník
Štětí
Teplice
Tušimice
Ústí n.L.-Všebořická (hot spot)
Ústí n.L.-Kočkov
Ústí n.L.-město
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 22. května - Světový den biodiverzity

22. května - Světový den biodiverzityDatum konání:
22.5.2023

butterfly-g7f00e96bf_640.jpg22. květen se po celém světě již od roku 2000 slaví jako mezinárodní den biologické rozmanitosti. Tento den nám připomíná, jaký význam má pro lidskou společnost i planetu biodiverzita, tedy přírodní bohatství zahrnující rozmanitost všech genů, druhů i ekosystémů.

Počet druhů se přesně nezná, většinou se uvádí nejméně 2 miliony, popsaných je 1 200 000. Shoda je ale na tom, že by se měly chránit. Ze všech zemí na planetě má největší pestrost fauny a flóry Brazílie.

Mezinárodní den biodiverzity má informovat veřejnost o potřebě chránit biologickou diverzitu. Důvodů pro ochranu biodiverzity je celá řada. Důvody mohou být ekonomické, ekologické, etické i estetické. Termín biologická rozmanitost neboli biodiverzita označuje různorodost organismů a jejich prostředí. Zahrnuje diverzitu druhů, diverzitu na úrovni ekosystémů, ale i diverzitu genetickou. Jedná se tedy o rozmanitost života ve všech formách, úrovních a kombinacích.
Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí.“ Hlavní téma se každoročně mění.